نکاتی که باید در نصب کانال کولر رعایت شوند

نصب کانال کولر

نصب کانال کولر

کانال کشی و نصب کانال کولر نقش بسیار مهمی در گردش هوای داخل ساختمان دارد، تعیین مسیر مناسب و انتخاب تجهیزات و افراد متخصص در کانال کشی در داشتن یک محیط خنک در فصول گرم سال نقش بسیار تعیین کننده ای دارند. شیوه های نصب و مراحل اجرا با توجه به هر پروژه و نوع کانال ها با یکدیگر متفاوت  است مثلا کانال کشی تهویه هوا با کانال کولر متفاوت از یکدیگرند.

 هدف از کانال کشی چیست؟

اجرای کانال سازی کولر برای تولید هوای مطلوب در محیط های اداری، صنعتی و مسکونی صورت می گیرد. هدف عمده هدایت دمای مناسب از کولر های آبی، فن کویل ها و سایر سیستم های خنک کننده به درون محیط می باشد.

در هنگام ساخت ساختمان ها و مجمتع ها باید بهترین مسیرها برای طراحی و اجرای کانال های کولر به منظور هوادهی بهتر انتخاب شوند می توان گفت که کانال کشی بخشی از معماری ساختمان است که روش درست اجرای آن می تواند بر جنبه های کارکرد و زیبایی پیرامون داخلی تاثیر به سزایی داشته باشد.

کانال کشی مناسب می تواند درجلوگیری از اتلاف انرژی موثر باشد کارکرد به ظاهر ساده کولر در خنک کردن محیط اگر با یک کانال کشی مناسب همراه نباشد فایده چندانی نخواهد داشت. از طرفی کانال های کولر حجم بالایی از هوای خنک را در سریعترین زمان ممکن از کولر به داخل محیط می رسانند.

خدمات کانال کشی کولر 

خدمات کانال کشی کولر در ساختمان جزئی از خدمات ساختمانی محسوب می شود. کانال کشی کولر اگر به شکل اصولی صورت نگیرد راندمان چندانی نخواهد داشت. برای مثال مواردی مانند برگزیدن صحیح مسیر کانال کشی کولر و اندازه کانال بایستی در زمان کانال کشی مورد توجه قرار بگیرند.

بر این اساس بسیار حائز اهمیت است که خدمات کانال کشی در آپارتمان ها به دست تکنسین های حرفه‌ای و خبره انجام شود چرا که آن ها از روش های استاندارد و اساسی کانال کشی آگاهی دارند و این عمل را به صورت حرفه‌ای انجام می دهند. بهتر است بدانید که نصب کانال کولر معمولاً در مراحل اتمام کار و یا پیش از انجام سقف کاذب و در زمان نازک‌ کاری صورت می گیرد.

اگر ساختمان در معماری خود فاقد کانال باشد در این صورت می توان از کانال های روکار با عایق بندی مطلوب بهره برد همچنین این کانال ها به راحتی قابل رنگ آمیزی هستند.

ممکن است این سؤال برای هر کسی پیش بیاید که در چه صورتی به تکنسین های حرفه‌ای کانال کشی نیاز است؟  اگر در شرایط ویا وضعیت های زیر قرار گرفتید باید بدنبال یک متخصص کانال کشی باشید.

 • زمانی که برای اولین بار تصمیم به کانال کشی کولرگرفته اید.
 • هنگامی که تصمیم به تغییر مسیر قسمتی از باد کولر به بخش دیگر ساختمان  دارید.
 • هنگام نصب کانال تهویه یا تعویض و سرویس آن
 • هنگام عایق کاری کانال کولر برای صرفه جویی در انرژی

به صورت کلی در وضعیت مشابه برای اجرای خدمات کانال کشی در آپارتمان ها به یک شخص حرفه‌ای و با تجربه نیاز است تا همه چیز را در مورد شیوه نصب کانال کولر بداند و این عمل را به صورت اساسی و صحیح انجام دهد.

 رعایت نکات مهم هنگام نصب کانال کولر

 رعایت برخی نکات در زمان نصب کانال کولر  ضروری است که در این بخش به این نکات اشاره خواهیم کرد:

 • نصب کانال کولر بایستی در مکانی انجام شود که هوای آزاد تازه و تا مقداری خشک باشد.
 • دریچه کولر باید دور از فاضلاب ، آشپزخانه، گازهای متعفن و گرد و خاک باشد.
 • زیبایی نمای ساختمان را هنگام کانال کشی باید درنظر گرفت.
 • انتخاب مواد اولیه مناسب برای کانال کشی ودریچه
 • عایق کاری درست و اصولی
 • محل قرارگیری کولر باید به گونه ای باشد که امکان سرویس سالانه و بررسی ماهانه آن در فصل گرما مقدور باشد.
 • دریچه کولر را با توجه به شرایط و محیط می توان در بالای درب ورودی،سقف ویا در محیط های آزاد نصب کرد.
 • هنگام طراحی مسیر کانال بهترین کار این است که کوتاه ترین راه را انتخاب کنید، این عمل سبب می شود کاهش هزینه ها وافزایش سرعت هوا خواهد شد.
 • اگرچه نور آفتاب بر روی کولر تا 4 متر از طول کانال تقریباً بی اثر است اما بهتر است که کولر در مکانی که سایه است  قرار بگیرد و یا برای آن سایه بان نصب کرد.

 

تجهیزات مورد نیاز برای نصب کانال

 تجهیزات هر پروژه با پروژه دیگر و البته براساس سلیقه مشتری متفاوت است اما بدون شک انتخاب تجهیزات ومتریال درجه یک در کانال کشی در کنار افراد متخصص منجر به آسودگی خیال شما از بابت کانال کولرتان خواهد بود. مهمترین تجهیزات کانال کولر انتخاب یک ورق مناسب است که معمولا در بین ورق های فلزی از ورق گالوانیزه، سیاه و آلومینیوم استفاده می کنند.

از دیگر تجهیزات می توان به دریچه کولر، اتصالات، عایق الاستومری، پیج ومهره، دستگاه های برش، نخ نسوز، انواع درزگیر، فلنج و… اشاره کرد.

شرکت البرز سازه با دو شعبه در غرب و شمال تهران مجهز به پرسنل متخصص و به روز برای طراحی و پیاده سازی انواع کانال است. استفاده از بهترین متریال و به روز ترین تجهیزات برای ساخت کانال با توجه به نوع نیاز مشتری ها است. شما می توانید برای دریافت اطلاعات و یا مشاور رایگان با همکاران ما تماس بگیرید.

مراحل اصلی کانال کشی کولر

به هنگام طراحی و نصب کانال کولر قبل از هر چیز بایستی یک طرح کلی از مسیر کانال مربوطه طراحی و سپس تجهیزات مورد نیاز آن را از قبیل تعداد زانوها، سه راهی ها و… مشخص و فراهم آورد. هزینه نصب کانال کولر فقط یک بار پرداخت می شود اما تا هنگامی که ساختمان مستقر است این کانال ها هم مورد استفاده هستند. از این رو برای اینکه کانال ها بر اساس استاندارد در ساختمان نصب شوند بایستی از تکنسین های حرفه‌ای کمک گرفت آن ها می دانند چگونه مناسب ترین کانال را طراحی کنند.

کانال کشی کولر بر اساس طراحی ساختمان

معماری ساختمان نقش بسیار مهمی در تعیین جایگاه مناسب برای کانال کشی و دریچه کولر دارا است. پیش از نصب دریچه باید از ساختمان بازدید شود و مکان های مناسب برای کانال کشی و قرار دادن دریچه تعیین شود چراکه ممکن است در یک بخش از ساختمان امکان قراردادن دریچه وجود نداشته باشد.

به همین دلیل باید پیش از طراحی کانال کولر نقشه ساختمان توسط یک فرد متخصص دیده شودتا بتوانید بهترین مسیر را برای کانال کش انتخاب کند، برای هر قسمتی که قرار است دریچه قرار داده شود باید کانال را به آن قسمت منشعب کرد.

انتخاب جنس ورق مناسب

کار کانال کولر انتقال هوای سرد به محیط است در صورتی که جنس ورق های کانال مناسب نباشند با گذشت زمان آسیب می بینند و ممکن است سوراخ شوند ولایه عایق از بین برود در این صورت باد گرم به داخل کانال نفوذ خواهد کرد وشما برای رفع این مشکل ناچاراً باید کانال را تخریب کنید و مجدد کانال سازی کنید چراکه حتی اگر ساعت ها کولر روشن بماند کانال قادر به خنک کردن ساختمان نخواهد بود و تنها اتلاف انرژی صورت می گیرد.

ورق های گالوانیزه بسیار بادوام و مقرون به صرفه هستند و در ضخامت های متفاوتی موجودند شما به راحتی می توانید ازاین ورق های گالوانیزه با ضخامت های مناسب برای کانال کشی استفاده کنید.

عایق کاری صحیح و اصولی

عایق کاری کانال کولر باعث افزایش مقاومت و عمر طولانی کانال  می شود از طرفی باعث صرفه جویی در انرژی و خنک کردن هر چه بیشتر محیط می شود پس عایق کاری درست و اصولی ویکپارچه بین تمام قسمت های کانال بویژه قسمت هایی که از اتصالاتی مانند زانویی استفاده می شود بسیار مهم است.

کانال کشی بر اساس سرعت جریان باد

با توجه به متراژ ساختمان و محیط باید یک کولر مناسب انتخاب کرد از نظر اصولی انتخاب یک کولر قوی برای یک متراژ کم کار درستی نیست شما باید با توجه به اندازه ساختمان و تعداد اتاق ها ودریچه کولر مناسب انتخاب کنید تا شدت باد مناسبی در محیط دریافت کنید. هر چه میزان فشار و سرعت باد بیشتر باشد، عایق کاری کانال به دقت بیشتری نیاز دارد.

 • مراحل اصلی طراحی واجرای کانال کولر چیست؟
 • تجهیزات مورد نیاز برای اجرای کانال کشی چیست؟
 • معرفی کانال سازی کولر در شمال و غرب تهران؟

برای مشاوره وقیمت با البرز سازه تماس بگیرید

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس