البرز-سازه

بررسی کانال کولر آبی

اگر قصد دارید برای خنک کردن منزل خود در هوای گرم، از کولر آبی استفاده می کنید لازم است بدانید که کانال کولر آبی بسیار اهمیت دارد و اگر بهترین برند کولر را تهیه کرده باشید ولی کانال کشی خوبی برای آن نداده باشید نمی توانید از نهایت قابلیت های آن استفاده کنید پس اگر می خواهید برای منزل خود کانال کولر آبی بکشید از یک فرد مجرب کمک بگیرید چون اگر یکبار کانال کشی اصولی و درستی را انجام دهید برای یک عمر راحت خواهید بود.

کانال کشی کولر به منظور سیستم تهویه هوا در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد جنس این کانال از گالوانیزه و آلوتبخیریمنیوم انتخاب می شود، امروزه از پلاستیک و پنل های عایق شده هم برای این کار استفاده می شود.

پس از پایان ساخت و ساز ساختمان و در مرحله نازک کاری قبل از کشیدن کناف یا سقف کاذب کانال کشی انجام می گیرد و برای کاهش اتلاف گرما از عایق کاری به وسیله پشم شیشه استفاده می شود. عوامل مختلفی در قیمت کانال کولر آبی مؤثر است از جمله متراژ ساختمان، محل قرارگیری کولر و مواد اولیه .

قبل از بررسی انواع کولر آبی کمی در مورد سیستم تهویه مطبوع حرف می زنیم

تعریف تهویه مطبوع

به طور کلی، تهویه مطبوع به صورت شاخه ای از مهندسی مکانیک تعریف می شود تأمین هوای مطبوع را از نظر کنترل دما (خنک کننده)، رطوبت (رطوبت سازها و رطوبت گیرها) ، کاهش آلودگی (دستگاه تصفیه هوا) و غیره را برای داشتن یک زندگی راحت تر انجام می دهد.

امروزه با افزایش دمای کره زمین، موضوعاتی از قبیل انتخاب سیستم های تهویه مطبوع،  به روزرسانی سیستم های تهویه مطبوع و افزایش کیفیت و کارآیی این تجهیزات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با انجام معاینات دقیق مهندسی، کنترل و محاسبات، می توان از یک سیستم تهویه مطبوع مناسب تر برای بهینه سازی مصرف انرژی، صرفه جویی در هزینه خرید، ارتقاء خدمات و نگهداری تجهیزات و موارد دیگر استفاده کرد.

انواع سیستم تهویه مطبوع

سیستم های تهویه مطبوع به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

سیستمهای تهویه مطبوع مسکونی ، صنعتی و نیمه صنعتی

1) سیستم های تهویه مطبوع مستقل (مینی چیلر ، اسپلیت دوک ، واحد تقسیم AC ، کولر تبخیری)

2) سیستم های تهویه مطبوع مرکزی (مانند انواع چیلرهای فشرده سازی و جذب ، VRF)

مزایا و معایب سیستم های مستقل و مرکزی

سیستم های تهویه مطبوع مستقل

یکی از مزایای استفاده از سیستم های تهویه مطبوع مستقل از قبیل مینی چیلر، واحد اسپلیت اسپیس یا انشعابات جداشده و مجاری، استقلال هر واحد از نظر نصب و بهره برداری و امکان استفاده فوری از سیستم خنک کننده و گرمایش آن است.

علاوه بر این، مردم می توانند از گرمای سیستم در یک واحد یا یک نقطه واحد به طور مستقل لذت ببرند. نیاز به چنین سیستمی مخصوصاً در اواخر هر فصل اتفاق می افتد که سیستم گرمایش هنوز شروع به کار نکرده باشد.

مزایا سیستم های تهویه مطبوع مستقل

استقلال در هزینه های مصرف برق هر واحد

استقلال در هزینه های نگهداری سیستم از هر واحد

حذف شبکه لوله کشی کلی از نیروگاه مرکزی تا نقاط مصرفی در ساختمان ها

معایب

به طور معمول، عمر سیستم های تهویه مطبوع مستقل (به ویژه واحدهای تقسیم AC) به اندازه سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نیست.

اگر ساختمان بیش از چهار طبقه داشته باشد، میعان کننده ها باید در تراس هایی نصب شوند که بخش قابل توجهی از فضای تراس را اشغال می کند و باعث ایجاد هوای گرم و سر و صدا در تراس  برای ساکنان آپارتمان می شود.

همچنین، تعدادی  واحدها، کندانسور خود را بر روی نمای ساختمان نصب می کنند که نمای بیرونی ساختمان را تخریب می کند.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی شامل انواع چیلرهای خنک کننده با آب، چیلرهای خنک کننده هوا، چیلرهای جذبی و غیره است. انتخاب چنین سیستم هایی همچنین مستلزم انتخاب، خرید و نصب تجهیزات دیگر مانند برج خنک کننده، فن کویل و واحد کار با هوا می باشد.

مزایا

اولین مزیت های مهم سیستم های تهویه مطبوع مرکزی جدید (CACS) افزایش بهره وری، کاهش قابل توجه در مصرف برق و افزایش راحتی حرارتی است.

استفاده از CACS می تواند هزینه های تقاضای پروژه و همچنین ظرفیت پست های برقی، تابلو، کابل کشی، کنتور برق و غیره را کاهش دهد. بی شک کاهش هزینه ها اقدامی مناسب در جهت اقتصاد است.

میانگین طول عمر CACS بیش از 30 سال است که آن را به گزینه اقتصادی تری نسبت به واحدهای تهویه مطبوع مستقل تبدیل می کند.

از دیگر مزایای CACS این است که آنها فضای کف با ارزش (به عنوان مثال بالکن) را نمی گیرند، که در استفاده بهینه از فضا و ظاهر واحدهای مسکونی نقش اساسی دارد.

معایب

از جمله معایب CACS می توان به هزینه های اولیه بالا برای تجهیزات، هزینه بالای لوله کشی و عایق کاری سیستم انتقال و توزیع ، هزینه نگهداری بالا و تعداد نامناسب تکنسین های تعمیر و نگهداری اشاره کرد.

کولر آبی

کولر آبی از پرمصرف ترین تجهیزات سرمایشی برای مکان های تجاری و مسکونی می باشد. کولر آبی وسیله ای است که هوا را از طریق تبخیر آب خنک می کند به وسیله سرمایش تبخیری. با  سرمایش تبخیری و انتقال فاز آب مایع به بخار آب (تبخیر) می توان دمای هوای خشک را به میزان قابل توجهی کاهش داد. در این با استفاده از انرژی بسیار کمتری  می تواند هوا را خنک کند. کولرهای آبی علاوه بر خنک کردن منزل به لطافت هوای آن نیز کمک می کند و رطوبت هوا را بالا می برد بنابراین استفاده از آن در مناطقی با هوای گرم و خشک مناسب می باشد ولی برای مناطق شرجی شمالی و جنوبی خوب نیست.
کولر آبی یک جعبه فلزی یا پلاستیکی می باشد که اطراف آن باز است تا بتواند هوا را به داخل محفظه مکش کند. فن سانتریفیوژی که در داخل کولر است به وسیله موتور و تسمه چرخیده و باعث مکش هوا به داخل محفظه می گردد. پمپ آبی که داخل محفظه است پوشال های کولر را مرطوب کرده و هوا به وسیله فن از روی این پوشال ها عبور کرده و این هوای خنک از طریق کانال به داخل ساختمان هدایت می شود.

سرمایش تبخیری نوعی معمول از تجهیزات خنک کننده برای تهویه حرارتی است زیرا نسبتاً ارزان است و نسبت به سایر اشکال خنک کننده به انرژی کمتری نیاز دارد.

شکل اولیه کولر آبی

شکل اولیه خنک کننده تبخیر ، windcatcher ، برای اولین بار در مصر باستان و ایران هزاران سال پیش در قالب شفت های بادی روی پشت بام استفاده شده است. آنها باد از روی آبهای زیر زمینی در قنات عبور دادند و هوای خنک شده را درون ساختمان تخلیه کردند.

نمونه ساده

یک نمونه ساده از خنک کننده های تبخیر کننده طبیعی، تعریق یا عرق است که توسط بدن ترشح می شود، تبخیر آن بدن را خنک می کند. میزان انتقال حرارت به میزان تبخیر بستگی دارد ، اما برای هر کیلوگرم آب 2،257 کیلو انرژی بخار شده (حدود 890 BTU در هر پوند آب خالص، در دمای 95 درجه فارنهایت) (35 درجه سانتیگراد) منتقل می شود. میزان تبخیر به درجه حرارت و رطوبت هوا بستگی دارد، به همین دلیل عرق در روزهای مرطوب بیشتر تجمع می یابد، زیرا به اندازه کافی سریع تبخیر نمی شود.

یخچال برای فشرده سازی بخار از خنک کننده تبخیر استفاده می کند، اما بخار تبخیر شده درون یک سیستم بسته شده قرار دارد و سپس با استفاده از انرژی برای انجام این کار، مجدداً فشرده می شود. آب خنک کننده تبخیری ساده در محیط تبخیر می شود، و بازیابی نمی شود. در یک واحد خنک کننده فضای داخلی،

آب تبخیر شده همراه با هوای تازه خنک شده به فضا وارد می شود. در یک برج تبخیر، آب تبخیر شده در اگزوز جریان هوا انجام می شود.

انواع دیگر خنک کننده تغییر فاز

خنک کننده تصعید ، از خنک کننده تبخیر متفاوت است زیرا انتقال فاز از جامد به بخار ، به جای مایع به بخار ، رخ می دهد.

در خنک کننده تصعید مشاهده شده است که در مقیاس سیاره ای در سیاره پلوتوئید کار می کند ، جایی که از آن به عنوان یک اثر ضد گلخانه یاد می شود.

یکی دیگر از کاربردهای تغییر فاز در خنک کننده ، خنک کننده آب است. یک محفظه جداگانه در داخل قوطی حاوی ماده خشک کن و مایع است. درست قبل از نوشیدن، یک زبانه کشیده می شود به طوری که ماده خشک کن با مایعات در تماس باشد و حل شود و مقدار انرژی حرارتی به نام گرمای نهان از همجوشی را جذب می کند. خنک کننده تبخیر با تغییر فاز مایع به بخار و گرمای نهان بخار، کار می کند ، اما خود سرمایش می تواند از  تغییر  جامد به مایع و گرمای نهان فیوژن برای رسیدن به نتیجه مشابه استفاده کند.

کاربرد های قدیمی

در زمان های گذشته در قنات ها، بادگیرها از خنک کننده ها استفاده می شد. یک سفال متخلخل با تبخیر از طریق دیواره های آن، آب را خنک می کرد. نقاشی های دیواری از حدود 2500 سال پیش از میلاد نشان می دهد که برده ها شیشه هایی از آب را برای خنک کردن اتاق ها استفاده می کردند. یک روش دیگر این بوده که مثلاً یک کاسه پر از شیر یا کره را در یک کاسه دیگر پر از آب قرار می دادند، همه آن را با یک پارچه مرطوب در آب می پوشاندند تا شیر یا کره را تا حد امکان تازه بماند.

مزایای کولر آبی

کولرهای آبی هوای بیرون را شسته و تمیز کرده به داخل خانه هدایت می کنند. از سایر مزایا می توان به هزینه نصب پایین، بازدهی بالا، قدرت سرمایشی بالا، مصرف پایین برق، تعمیر و نگهداری آسان اشاره کرد. توان مصرفی کولر آبی 300 وات می باشد این تقریباً یک چهارم توان مصرفی کولر گازی است که در حدود 1200 وات می باشد. هزینه تعمیر و نگهداری پایین در کولر آبی به دلیل وجود فقط دو قطعه مکانیکی می باشد که در صورت خرابی به راحتی قابل تعمیر تعویض توسط مالک می باشد.

معایب

معایب استفاده از کولر آبی مصرف زیاد آب می باشد. هر کولر آبی در طول شبانه روز 300 تا 400 لیتر مصرف آب دارد.

طراحی کانال کولر

کسی که می خواهد کانال کولر آبی را بکشد در ابتدا باید آن را طراحی کند. برای این کار باید بهترین موقعیت دریچه ها را تعیین کند. ممکن است در بعضی قسمت ها امکان گذاشتن دریچه نباشد پس مهم است نقشه ساختمان را به خوبی بررسی کند تا بتواند بهترین انتخاب را برای طراحی کانال کولر آبی داشته باشد.

در این مقاله سعی داریم یک تعریف کلی از تجهیزات و سیستمهای تهویه مطبوع ساختمانها و  مزایا و مضرات هر یک از آنها ارائه دهیم. پس دقت کنید که کانال کشی به نحوی درست صورت بگیرد چون اگر مشکلی وجود داشت باید از اول ساختمان را تخریب کرد.

جنس کانال کولر

جنس کانال کولر آبی باید به گونه ای باشد که با استفاده طولانی مدت خراب یا سوراخ نشود چون در صورت سوراخ شدن کولر به خوبی ساختمان را گرم نمی کند. بهترین جنس برای کانال کولر آبی ورق های گالوانیزه است و چون این ورق ها ضخامت های گوناگونی دارن توصیه می شود ضخیم ترین نوع آن تهیه شود.

عایق کاری

عایق کاری کانال کولر آبی خیلی مهم است به طوری که اگر به درستی انجام نشود کولر، ساختمان را به خوبی خنک نمی کند و بعد از اجرا و ساخت بازبینی کانال کولر آبی بسیار سخت است پس بسیار مهم است که کانال کولر آبی را به فردی که تجربه کافی را در این زمینه دارد بسپارید.

تنظیم سرعت باد

هنگام خرید کولر مناسب برای خانه باید متراژ و اندازه ساختمان را در نظر بگیریم و متناسب با آن کولر را انتخاب نمود یعنی هر چه متراژ بیشتر باشد باید سرعت باد کولر بیشتر باشد. واضح است هر چه سرعت باد کولر بیشتر باشد باید عایق کاری و کانال کولر آبی دقیق تر باشد.

برای استعلام قیمت ساخت کانال  فلزی و مشاوره رایگان از خرید ورق تا ساخت انواع کانال تهویه  مطبوع  با کارشناسان مجموعه البرز سازه تماس بگیرید.

برای مشاوره وقیمت با البرز سازه تماس بگیرید

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس