دریچه کولر یا دریچه تهویه هوا معمولا از جنس آلومینیوم یا آهن باشد.

دریچه کولر|دریچه سقفی + دیواری|دریچه آلومینیومی و آهنی

دریچه کولر

دریچه کولر یکی از پرکاربردترین انواع دریچه ها است که در بیشتر منازل مسکونی وساختمان ها به منظور تنظیم وکنترل جریان هوای وروی استفاده می شود.

هدف اصلی از ساخت دریچه کولر تنظیم میزان هوای ورودی وتعیین مسیر است با پیشرفت در صنعت کانال سازی واهمیت دکوراسیون داخلی و آسایش افراد دریچه های گوناگون طراحی و به بازار عرضه شده اند که از نظر شکل وجنس متفاوت هستند.

پرکاربرد بودن دریچه باعث شده که مهندسان با بهره گیری از فناوری و تکنولوژی بر آن باشند تا دریچه های کولر متناسب با درخواست ونیاز مردم با درنظر گرفتن شرایط وفضای داخلی ساختمان ها طراحی و به بازار عرضه گردد. قیمت دریچه کولر بر حسب نوع ومتریال سازنده متفاوت است.

انواع دریچه

دریچه ها دارای کاربردهای متفاوتی هستند از جمله دریچه کولر،دریچه هوا و دریچه های شوتینگ زباله و موارد بسیاردیگری کاربرد دارند.در زیر به چند نمونه از این دریچه ها اشاره می شود.

 • دریچه دیواری

از این دریچه جهت رفت و برگشت هوا به داخل محیط استفاده می شود و همانطور که از نام آن پیداست بر روی دیوار قرار می گیرد و دریچه ای مناسب برای منازل واداره ها می باشد.جنس این دریچه معمولا از آهن و آلومینیوم است ومی توانند با دمپر یا بدون دمپر طراحی شوند.

از این دریچه ها علاوه بر پخش ودمش می تواند برای برگشت هوا نیز استفاده کنند که در این صورت در پایین دیوارها ویا کف زمین نصب می شوند. اگر از دریچه دیواری به عنوان دریچه هوادهی استفاده کنیم دمپر برای میزان کنترل هوای خروجی از هریک از دریچه ها ضروری است.

دریچه خطی

 • دریچه مشبک

دریچه ای است که دارای ساختاری مشابه لانه زنبور است به همین خاطر به این نام نیز شناخته می شود، از این دریچه ها هم برای هوای رفت و هم  برای برگشت هوا می توان استفاده کرد. دریچه مشبک صفردرجه هیچ مانعی در مسیرعبور هوا ایجاد نمی کند به همین خاطر جز کم صداترین دریچه ها به شمار می رود از این دریچه بیشتربرای تخلیه و مکش در سیستم ههای اگزاست استفاده می شود.

دریچه مشبک را در ابعاد دلخواه می توان طراحی نمود و می توان از آن ها درسقف های کاذب براحتی استفاده کرد.دریچه مشبک می تواند با زوایه های صفرو چهل و پنج درجه ساخته شود.دریچه های مشبک چهارگوش را می توان بصورت دریچه یک، دو، سه وچهارطرف در چهار چوب جانمایی و تولید کرد.

دریچه مشبک دارای افت فشار بسیار پایین برای دمش یا مکش هوا است در بیشتر درچه ها می توان میزان جریان ورودی هوا را به کمک دمپرها تعیین کرد. محل نصب دریچه چهارگوش در دیوار یا پیشانی سقف کاذب ویا سقف معمولی می باشد.

دریچه های مشبک به صورت دریچه گرد وچهار گوش در بازار یافت می شوند که هر کدام را می توان به شکل های مختلفی طراحی کرد.

 

در بلاگ البرز سازه بخوانید : کاربرد کانال های گالوانیزه 

 

 • دریچه خطی

 یکی از پرکاربردترین دریچه های توزیع هوا دریچه خطی می باشد که معمولا از پروفیل آلومینیوم ساخته می شوند، بر حسب درخواست مشتری می توان آن را از جنس آلومینیوم یا گالوانیزه ساخت ، پره های این دریچه ثابت می باشد.این دریچه ها دارای ظاهری زیبا وباریک هستند که همین باعث شده از آن ها در راهروهای بلند وطولانی و مکان های بزرگ استفاده کرد.برای کنترل جریان هوا نیز از دمپر استفاده می شود.

دریچه خطی دارای چندین مدل است از جمله:

1-دریچه خطی صاف
2- دریچ خطی زاویه دار با زاویه 30 درجه و 45 درجه و 60 درجه
3- دریچه خطی دو طرفه چپ و راست
4- دریچه خطی سه طرفه

 • دریچه سقفی

 به دریچه هایی که درسقف قرار دارند دریچه سقفی گفته می شود، این دریچه ها به شکل چهار گوش، گرد و تایلی(جهت استفاده در سقف کاذب) می باشند.اگر مسیر جریان (کانال) به گونه ای طراحی شده است که در سقف ساختمان ها قرار دارد از دریچه سقفی هوا استفاده می کنیم این دریچه ها دارای انواع مختلفی هستند از جمله : دریچه سقفی چهار طرفه ، دریچه سقفی سه طرفه ، دریچه سقفی دو طرفه ،دریچه تایلی(دریچه سقف کاذب) ،دریچه گرد

 • دریچه بازدید فن کویل

دریچه بازدید فن کویل به منظور دسترسی به داکت و فن کویل ها که اغلب در سقف قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرند ابعاد دریچه بازدید رابطه مستقیم با ابعاد دستگاه فن کویل دارد.

دریچه های فن کویل را به دو روش نصب می کنند یک روش به شکل پیچ از رو و دیگری بصورت پیچ مخفی. در نصب فن کویل  ها به صورت پیچ مخفی می توان گفت که نمای دریچه شکیل تر خواهد بود اما به علت محدودیت در نصب بعضی از مدل ها از شیوه پیچ از رو استفاده می کنند. این دریچه ها بیشتر از جنس آهن و آلومینیوم ساخته می شوند. برای بالا بردن مکش هوا می تواند دریچه رفت و برگشت هوا بر روی این دریچه ها تعبیه کرد.

از جمله مدل های دریچه بازدید فن کویل می توان موارد زیر را نام برد:

 1.  دریچه بازدید گل سقفی ( تک گل و دوگل ) به دو صورت لولایی و بزار بردار
 2.  دریچه بازدید با مکش مشبک به دو صورت لولایی و بزار بردار
 3.  دریچه بازدید با مکش خطی به دو صورت لولایی و بزار بردار
 4.  دریچه بازدید با مکش گریل به دو صورت لولایی و بزار بردار
 5.  دریچه بازدید ساده به دو صورت لولایی و بزار بردار

 

 •  دریچه های شوت زباله

 

دریچه فن کویل

 انواع دریچه ها از نظرجنس

دریچه ها معمولا از جنس ورق روغنی ویا آلومینیوم ساخته می شوند:

1- دریچه آهنی

این دریچه ها از ورق آهنی که ماهیت روغنی دارند ساخته می شوند و حداقل ضخامت مدنظر در ساخت این نوع دریچه  0.5 میلی متر است.دریچه آهنی دارای دمپر تنظیم میزان دبی هوا به محیط است، پره های عمودی و افقی در پشت  منجر به تنظیم هوا وجهت دهی بهتر می شوند. این دریچه را می توان بر اساس سلیقه ونیاز مشتری ساخت.

نکته ای که هنگام خرید دریچه کولر باید به آن توجه داشت این است که هنگام تولید دریچه آهنی باید از ورق ضخیم استفاده کرد تا در مقابل فشار هوای ورودی  سروصدا ایجاد نشود همینطور برای بالا بردن کیفیت از رنگ کوره ای مناسب برای آن استفاده می کنند.

2- دریچه آلومینیومی

یکی از پرکاربردترین وشناخته شده ترین دریچه ها است که از پره های عمودی در جلو و پره های افقی در عقب طراحی شده اند. قاب این دریچه از جنس پروفیل آلومینیوم  و پره های آن نیز از جنس آلو مینیوم ساخته شده و دارای دمپرجهت تنظیم میزان فشار هوای ورودی وبا بستن مسیر هوا است و از رنگ کوره ای به عنوان پوشش بر روی آن استفاده می کنند.

یکی از مهمترین ویژگی های دریچه کولر آلومینیومی امکان تغییر ایستای پره های عمودی است که در جلوی دریچه قرار دارد با این کار می توان مسیر هوا را به هر سمتی که می خواهیم تغییر دهیم.

تفاوتی بین دریچه آلومینیومی و آهنی به جزجنس ساخت قاب،پره ها و دمپر آنها وجود ندارد.

شیوه صحیح اندازگیری دهانه کولر

برای اندازه گیری دهانه کولر ابتدا بهتر است اگر قابی روی دهانه است آن را بردارید سپس به کمک یک متر ابعاد دهانه کولر سپس ابعاد داخلی آن را بر حسب سانتی متربنویسید، به این صورت که ابتدا طول و سپس عرض آن را یادداشت کنید و آن را با دریچه قبلی مقایسه کنید در نظر داشته باشید که ابعاد قاب بیرونی همواره بزرگتر از دهانه دیوار خواهد بود تا بتواند به طور کامل دهانه بیرونی کانال را پوشش دهد.

عامل موثرتعیین کننده کیفیت دریچه

ضخامت ورق پره های افقی و عمودی بیانگر میزان کیفیت می باشد عوامل مهم دیگردرکیفیت دریچه کولر نوع وکیفیت رنگ سطح آن است که معمولا از رنگ کوره ای پودری استاتیک استفاده می شود.

قیمت دریچه کولر

قیمت دریچه کولر با توجه به جنس و ضخامت ورق مورد استفاده برای ساخت آن، سایز دریچه ، مدل (مشبک یا خطی )، دارای دمپر یا بدون دمپر ،کیفیت رنگ و همینطور دستمزد سازنده محاسبه می شود.امابه طور کلی قیمت دریچه کولر آهنی یا همان گالوانیزه نسبت به دریچه های آلومینیومی ارزان تر است.

 

شرکت البرز سازه پیشرو در ساخت تجهیزات کانال سازی ودریچه کولر، تهویه هوا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. شما می توانید تنها از طریق یک تماس با کارشناسان البرزسازه  از آخرین وضعیت قیمت ها مطلع شوید.

البرز سازه همواره همراه شماست.

 

تماس با کارشناس البرز سازه

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس