البرز-سازه

فلاشینگ پنجره

فلاشینگ پنجره

در ابتدا با بررسی تعریفی از فلاشینگ مبحث خود را شروع می کنیم. منظور از فلاشینگ پنجره همان پوشش فلزی از جنس های متفاوت که بر روی سطوحی از سقف ها و بالکن ها قرار می گیرد گفته می شود.

فلاشینگ ها به وسیله ی کارفرما مطابق با نقشه هایی که می کشد بر روی ساندویچ پانل طراحی و اجرا می شود.  فلاشینگ پنجره به عنوان یک ابزار می باشد که برای پوشش دهی بر روی قرنیز پنجره و انواع سقف های پشت بام و… مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از آن از نفوذ آب به دیوارهای ساختمان جلوگیری می شود.

جنس فلاشینگ

جنس پوشش فلزی این فلاشینگ ها می تواند از جنس های استیل ، گالوانیزه یا آهنی باشد. البته این موضوع نیز شایان به ذکر است که ضخامت این ورقه های استفاده شده در فلاشینگ ها متناسب با نحوه استفاده از آن متغیر است.  و اصولا در ضخامت هایی ما بین 4 تا 5 دهم میل طراحی و ساخته می شود.

ویژگی های فلاشینگ

 فلاشینگ پنجره علاوه بر این که موجب می شود تا دیواره ساختمان در اثر بارش برف و باران پوسیده نشود و وظیفه ی هدایت آب باران و آبی که از برف های ذوب شده ایجاد می شود را به بیرون از سطح پنجره را دارد.  فلاشینگ پنجره در ابعاد و زاویه های متفاوت بر روی سطح پنجره قابل اجرا می باشد که به دلیل خمکاری هایی که دارد موجب زیبایی نما و ویوی ساختمان شما می گردد.

فلاشینگ پنجره به دلیل دارا بودن به رنگ های متفاوت می تواند با ویو و نمای ساختمان شما به راحتی تناسب پیدا کرده و یک جلوه ویژه و خاصی به آن ببخشد.

پرکاربرد ترین فلاشینگ ها کدام ها هستند؟

فلاشینگ نما

از جمله فلاشینگ های پرکاربرد را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

فلاشینگ نما:

این مدل فلاشینگ با توجه به طراحی مهندس ساختمان در انواع مختلف و متفاوت قابل اجرا و تولید می باشد که علاوه بر زیباسازی نما موجب می شود به عنوان آب بندی نما نیز استفاده شود. این نوع فلاشینگ در مدل های گوناگون به شرح زیر می باشد:

فلاشینگ نما سه پله

 فلاشینگ نما هلالی

 فلاشینگ نما سینه کفتری

فلاشینگ نما را زیر صفحه های شیروانی و به انتهای بخش فلزی وصل می کنند به این وسیله از عبور آب به داخل دیوار و نما جلوگیری می کنند که این کار باعث می شود طول عمر نما بالا رفته و برای سالیان دراز نمای ساختمان زیبایی خود را داشته باشد.

مزایای فلاشینگ

 از جمله مزایایی استفاده از فلاشینگ نما :

 • موجب می شود سازه های فلزی که در زیر شیروانی ها وجود دارند دیده نشوند
 • با استفاده از فلاشینگ نما هیچ گونه طوفان ،  باد به داخل سازه نفوذ پیدا نمی کند و این کار نیز موجب می شود تا سر و صدایی به داخل شیروانی نفوذ نداشته و همچین باعث افزایش طول عمر سقف  می گردد.
 • فلاشینگ نما موجب می شود تا نماهای بیرونی ساختمان و زیر شیروانی دارای ویو عالی و جذابی شود. و موجب زیباسازی آن ها گردد.
 • در سقف های شیب دار موجب می شود که به عنوان یک عایق عمل کرده و برای آب بندی ساختمان مفید می باشد.

فلاشینگ سقف شیروانی:

فلاشینگ پشت بام که به اصلاح جان پناه نیز گفته می شود در دور تا دور سقف پشت بام نصب می شود. این مدل فلاشینگ در انتهای کار نمای ساختمان و در آخرین مرحله بر روی لبه های پشت بام نصب می شود و در جنس های مختلف متناسب با سلیقه و نظر مهندس پروژه متغیر است. در این نوع مدل برای سازه هایی که دارای شیروانی می باشند برای نصب فلاشینگ در آخرین قسمت و بخش انتهایی و در زیر سقف شیروانی نصب می شود. فلاشینگ شیروانی موجب می شود تا از نفوذ آب به داخل سقف جلوگیری به عمل آمده و نمای بیرونی ساختمان هم زیبایی خود را دو چندان می کند.

انواع فلاشینگ سقف شیروانی

این نوع فلاشینگ در انواع متفاوت به صورت زیر است:

 فلاشینگ تراس

 فلاشینگ آلاچیق

 فلاشینگ شاه نشین

 فلاشینگ لبه دیواری

فلاشینگ پنجره و در:

از فلاشینگ پنجره در انواع لبه های پنجره برای ایجاد آب بندی استفاده می شود که با این کار در هنگام بارش برف و باران از نفوذ آب و برف به روی شیشه های پنجره جلوگیری می شود و علاوه بر این موضوع آب بندی موجب زیباسازی ویو پنجره نیز می شود.

فلاشینگ پنجره در مدل های زیر بر روی پنجره ها و چهارچوب و دوره های پنجره قابل اجرا است:

فلاشینگ دو لبه

فلاشینگ چهارچوب قاشقی

فلاشینگ چهارچوب سایه دار

فلاشینگ چهارچوب دو پله

فلاشینگ فرانسوی پله دار

 فلاشینگ پنجره علاوه بر زیباسازی نما موجب افزایش مقاومت و محکم تر شدن نمای ساختمان نیز می شود. و در ساختمان های جدید اکثر توسط مهندسان پروژه انتخاب و متناسب با نمای ساختمان طراحی و اجرا می شود.

فلاشینگ ساختمان چیست؟

از آن جایی که فلاشینگ به عنوان یک ابزار و مصالح جهت پوشش دهی بر روی قرنیز ها و سقف ساختمان و لبه های پنجره می باشد و با استفاده از آن از عبور آب به داخل دیواره های ساختمان جلوگیری به عمل می آید. از این سو فلاشینگ ساختمان به عنوان یک ابزار برای آب بندی کردن نما و همچنین جهت زیباتر شدن نما با پوشاندن انواع سازه های شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد.

فلاشینگ ساختمان موجب چه چیزی می شود؟

فلاشینگ ساختمان به عنوان یکی از انواع فلاشینگ موجب می شود که سطح مقاومت ساختمان و یا سازه با استفاده از آن افزایش یابد. در اکثر پروژه های جدید و مدرن, مهندسان پروژه برای اکثر دیوارها و پنجره ها از فلاشینگ پنجره و همچنین در نما و لوله های دریچه و دودکش ها از انواع دیگر فلاشینگ استفاده می کنند.چون بر این عقیده و باور هستند که فلاشینگ ها موجب می شود تا زیبایی ساختمان دو چندان شده و جلوه خاص و ویژه و منحصر به فردی را به نمای ساختمان می بخشد. 

ویژگی فلاشینگ ساختمان

در ساختمان هایی که نصب فلاشینگ در آنها صورت می گیرد همیشه در زیبایی و استحکام حرف اول را زده و موجب مدرن تر دیده شدن ساختمان می گردد.البته  شایان به ذکر است که جنسی که برای فلاشینگ انتخاب می شود از اهمیت بالایی برخوردار است چون با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ای که قصد نصب انواع فلاشینگ مانند فلاشینگ پنجره را دارید مساعد باشد.

جنس فلاشینگ ساختمان

در اکثر کار ها و پروژه ها از جنس گالوانیزه استفاده می شود یا از ورق های سیاه که روغنی می باشند. ور در برخی پروژه ها با توجه به درخواست کارفرما از ورق های استیل برای نصب فلاشینگ استفاده می شود دانستن این موضوع نیز حائز اهمیت است که فلاشینگ هایی با جنس استیل در قشنگ تر دیده شدن نمای بیرونی ساختمان نقش مهمی را دارد. و بیشتر به دلیل جلوه ی خاص و زیبایی که به محیط می بخشد توسط کارفرما و مهندس پروژه انتخاب می شود.

فلاشینگ نما چیست؟

از آن جایی که در این مقاله تا به الان ذکر شده است فلاشینگ به عنوان یک وسیله برای کاوردهی انواع سطوح متفاوت و مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این سطوح می تواند شامل کف دیوار بوده و یا جلوی پنجره و حتی سطح انواع المان های موجود در نمای ساختمان باشد.

انواع فلاشینگ پنجره و یا فلاشینگ نما موجب چه چیز می شود؟

استفاده از انواع فلاشینگ پنجره و یا فلاشینگ نما موجب می شود که نمای بیرونی ساختمان از طول عمر بالاتری برخوردار باشد. چون با استفاده از انواع فلاشینگ ها مخصوصا فلاشینگ پنجره موجب می شود تا نمای بیرونی ساختمان از انواع عواملی که می تواند موجب فرسوده شدن آن شود مانند باران و یا برف در امان باشد. چون این فلاشینگ ها همانند یک کاور بر روی انواع سطوح دیوار عمل کرده و از نفوذ آب به داخل آن جلوگیری می کند.

مزایای استفاده از فلاشینگ ساختمان

به دلیل این که فلاشینگ ها در طرح ها و رنگ های به روز و جذاب و مدرنی تولید می شود در صورت استفاده از آن می تواند بر روی نمای ساختمان شما یک ظاهر زیبا و قشنگی را ایجاد کند. و این کار موجب می شود که ساختمان شما خیلی منحصر به فرد به نظر بیاید. در فلاشینگ نما نیز می توان از انواع ورق های فلزی استفاده کرد که با توجه به سلیقه مهندس پروژه و طراحی نمای بیرونی می تواند متغیر باشد. ولی اصولا برای استفاده از ورق های فلاشینگ نما توصیه می شود که از جنس گالوانیزه انتخاب شده و به صورت روغنی رنگ زده شود.

عوامل موثر بر زیبایی نمای ساختمان

در برخی از پروژه ها با توجه به طراحی و سلیقه مهندس کارفرما از انواع متفاوت فلاشینگ ها در اندازه و متراژ های مختلف در روی یک سطح استفاده می شود که این کار علاوه بر زیبایی خاصی که به نمای بیرونی می بخشد و جلوه خاص و منحصر به فردی را به ساختمان شما می دهد موجب استحکام نما نیز شده که این فلاشینگ ها با توجه به سلیقه مهندس پروژه و طراحی نمای بیرونی می تواند در انواع ضخامت های متفاوت قابل تولید و اجرا باشد.

اجرای فلاشینگ نما در چند نوع می باشد؟

 • از فلاشینگ نما برای استفاده از آن به عنوان آبچکان انتخاب می شود. چون در مقابل باران و برف به عنوان یک محافظ عمل می کند و از برخورد آب باران و دانه های برف بر روی شیشه ساختمان جلوگیری می کند و در انواع متفاوت و رنگ های مختلفی می باشد.
 • از فلاشینگ نما به عنوان یک نوع پوشش برای سقف های روشنایی استفاده می شود که از جنس های فایبر گلاس و همچنین پلی کربنات می باشد.
 • از این مدل فلاشینگ به عنوان پیشانی برای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد

دیگر انواع اجرای فلاشینگ ساختمان

 • با استفاده از این نوع فلاشینگ می توان دو سطح جدا از هم را پوشاند.
 • از فلاشینگ نما می توان برای پوشش دهی سقف های باز مانند سقف آلاچیق ها یا پارکینگ ها استفاده کرد. و با انتخاب ورق های متفاوت رنگی علاوه بر پوشش دهی می توان موجب زیبایی محیط اطراف نیز شد.
 • از فلاشینگ نما می توان جهت پوشاندن انواع سقف های کارخانه ها و یا سوله ها و انبار ها و یا بام های سالن ها ورزشی و همچنین استخرها و یا پاساژها و … استفاده کرد به این ترتیب با استفاده از انواع ورقه های مخصوص به این کار می توان موجب پوشش دهی بام های انواع گلخانه های پرورش گل و گیاه نیز شد.

در اجرای فلاشینگ ساختمان می توان از انواع دیگر هم نام برد

 • از این مدل فلاشینگ می توان جهت ایجاد آبرو نیز استفاده کرد. برای همین علت اغلب در سقف های شیبدار با انتخاب یکی از انواع ورقه های گالوانیزه که در طرح های متفاوت و مختلف است برای ایجاد آبرو از فلاشینگ ها استفاده می شود.
 • از مدل های ساندویچ پانل این مدل از فلاشینگ ها برای ایجاد پارتیشن بندی استفاده می شود که در انواع محیط ها مانند اداره ها و یا در مراکز ورزشی و کارخانه ها استفاده می شود.

مشاوره ساخت انواع فلاشینگ پنجره

برای استعلام قیمت ساخت فلاشینگ پنجره ساختمان و مشاوره رایگان از خرید ورق تا ساخت انواع فلاشینگ پنجره با کارشناسان مجموعه البرز سازه تماس بگیرید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس