نصب کانال کولر

نصب کانال کولر یکی از کارهایی هست که به ظاهر کار ساده ای است، اما ریز کاری های بسیاری دارد که اگر توسط متخصصان این حرفه صورت نگیرد باعث افزایش شدید مصرف انرژی و کاهش راندمان و در نتیجه عدم رضایت شما عزیزان خواهد شد.

قیمت کانال کولر

البرزسازه مجری نصب انواع کانال کولر

کارشناسان و استادان مجموعه البرزسازه با بیش از ۲۰ سال تجربه در صنعت تهویه مطبوع و نصب کانال کولر و انواع کانال های تهویه آماده خدمت رسانی و مشاوره به شما هستند. تضمین کیفیت و قیمت کانال کولر مناسب افتخار ماست.

در این مقاله ما در مورد کولر آبی و داکت فن کوئل و طراحی کانال کولر و کانال تهویه هوا آشنا خواهیم شد

در کولر آبی یک پمپ آب را از تشتک می‌گیرد و آن را روی پوشالها می پاشد، سپس یک دمنده هوا روی این پوشالها می دمد و آنسو تر بادی خنک از دریچه کولر خارج می شود.

استفاده از کولرهای آبی در آب و هوای خشک بسیار مفید است.

 مزایای استفاده از  کولرهای آبی:

 • مصرف انرژی آنها ۷۵%کمتر از سیستم‌های دیگر است.
 • قیمت تمام شده کولر آبی بسیار پایین تر از سیستم‌های دیگر می باشد.
 • قطعات مترحک کمی دارند و نیازی به مواد شیمیایی مضر برای لایه ازن ندارند.

و یکی از معایبش استفاده بیش از حد آب است و عیب دیگر کولرها افزایش رطوبت هواست.

در ادامه با سیستم فن کوئل که انواع مختلفی دارد به طور کاملا مختصر آشنا می شویم.

فن کوئل دستگاهی است که جهت سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرا می گیرد و هوای سرد را از چرخش آب سرد درون کوئل که به وسیله کندانسور سرد می شود  و عبور هوا از روی این آب سرد تولید می کند و همینطور هوای گرم نیز به وسیله آب گرم که به وسیله موتورخانه و یا پکیج تامین می شود تولید میکند. این ۲مورد از سیستم‌های متداول مورد استفاده در ساختمان‌ها هستند و هردو این موارد معمولا نیاز به کانال برای هدایت هوا دارند.

 توصیه هایی برای کانال کشی کولر و تهویه هوا

اگر اصول طراحی صحیح کانال کولر و تهویه هوا بیاموزید، اغلب می توانید علت مشکلات سیستم را بیابید. موارد مهمی وجود دارند که هنگام ساخت و نصب کانالهای کولر و نصب کانال تهویه باید به آنها توجه کنید. از کوچک کردن کانال کولر یا تهویه خودداری کنید اگر مساحت میانی یک قسمت از کانال از مساحت دو انتهای آن کمتر باشد کانال کولر کوچک می شود،و این مشکل به علت استفاده از الگوی ساخت ناصحیح به وجود می آید. مورد بعد نشت هوا از درزها و اتصالات کانال می باشد که می تواند علت اصلی افت انرژی باشد، حتی با کار دقیق عوامل ساخت، یک سیستم هوا بندی نشده ممکن است تا ۳۰درصد مقدار هوا را هدر دهد. نشتی هوا را می‌توان با ساخت دقیق و درز بندی همه اتصالات عرضی کنترل کرد. مورد دیگر استفاده کمتر از کانال‌های انعطاف پذیر می باشد، چون موجب افت اصطکاکی می شود. متاسفانه در کارهای کوچک و کانال کولر به نشتی هوای کانالها توجهی نمی‌شود. نشتی مجاز در کانالها ۵درصد cfm می باشد و مورد بعد هدر رفتن گرما و سرما از دیواره عایق نشده کانال می باشد به همین منظور بهتر است کانالها عایق باشند و از عایق مناسب استفاده نمود البته در کانالهای کولر بهتر است که عایق پشم شیشه در نقاطی از کانال که در معرض نور مستقیم خورشید است استفاده شود و همچنین کولر نیز در معرض نور خورشید نباشد و از سایه بان برای کولر استفاده کرد و در ادامه کانالها طوری طراحی شوند که تا حد ممکن تغییر مسیر نداشته باشند، مانند اتومبیلی که با سرعت روی یک منحنی حرکت می کند، هوا نیز تمایل دارد در راستای مستقیم تدریجی انجام داد.

کانال کولر و تهویه در صورتی که به درستی طراحی و نصب نشوند، ممکن است عملکرد سیستم تهویه مطبوع را مختل کنند. برای کمتر شدن سرعت هوا در کانال در نتیجه کمتر شدن افت، ابعاد کانال را حتی‌الامکان بزرگ در نظر بگیرید. تا حد امکان از تغییر جهت کانال خودداری کنید. سرعت هوا را پایین نگه دارید تا سرو صدای هوا در کانال کمتر باشد.

دو نوع از سیستم‌های متداول  مورد استفاده برای سرمایش ساختمان‌ها ادارات و غیره. یکی از سبزترین راه ها برای گرم و سرد کردن یک ساختمان استفاده از انرژی خورشیدی است.

انسانها در گذشته به خوبی از این موضوع آگاه بودند و به خاطر همین خانه های خود را از آجرهای گلی ضخیم می ساختند یا خانه های حیاط دار و دارای گنبد بنا می کردند، اما در قرن حاضر سوخت‌های فسیلی ارزان و طراحی های زیبای مدرن، اکثر تکنیک‌های ساختمان سازی هماهنگ با طبیعت فراموش شده است.

روش های نصب کانال کولر متمایز می باشند.در بعضی از پروژه ها کانال کولر را می توان به آسانی نصب نمود اما در حالات دیگر مرحله نصب خیلی سخت انجام می شود.  اجرای کانال کولر در محدوده های مختلفی مانند: ساختمان هایی با ارتفاع زیاد(برج) نصب کانال کولر در موتورخانه صورت می گیرد. از شیوه های نصب می توان به نصب کانال کولر به کمک کابل مفتول و نبشی اشاره نمود. تکنسین های مربوط به کانال کشی کولر با توجه به چگونگی محدوده اجرای کانال سازی کولر، مناسب ترین روشی که در شتاب اجرا مقدور است را تعیین می کنند. از جمله وسایل و تجهیزاتی که در زمان کانال کشی کولر مناسب کار کانال سازان است شامل: پیچ و مهره، نخ نسوز، نارسانا الاستومریک، فلنج گالوانیزه.

نصب کانال کولر

 اجرای کانال سازی کولر برای تولید هوای مطلوب در محیط های اداری، صنعتی و مسکونی صورت می گیرد. در نصب کانال کولر هدف عمده هدایت دمای مناسب از کولر های آبی، فن کویل ها و سایر سیستم های خنک کننده به درون محدوده ها می باشد.

در صنایعی همچون ساخت و ساز ساختمانی، طراحی و نصب کانال سازی کولر و اجرای آن بایستی به گونه ای باشد که از یک جهت میزان هوادهی مطلوب از جهت دیگر لوله های در مجرای تاسیساتی قابل مشهود نباشند. در حقیقت کانال کشی جزئی از معماری داخلی پیرامون و جزئی از سقف کاذب به شمار می آید که روش اجرای درست آن می تواند بر جنبه های کارکردی و زیبایی پیرامون داخلی تأثیر به سزایی داشته باشد.

 خدمات کانال کشی کولر یا نصب کانال کولر در ساختمان

خدمات کانال کشی کولر در ساختمان جزئی از خدمات ساختمانی محسوب می شود. کانال کشی کولر اگر به شکل اصولی صورت نگیرد راندمان چندانی نخواهد داشت. برای مثال مواردی مانند برگزیدن صحیح مسیر کانال کشی کولر و اندازه کانال بایستی در زمان نصب کانال کولر به آن‌ها دقت نمود. بر این اساس بسیار حائز اهمیت است که خدمات کانال کشی در آپارتمان ها به دست تکنسین های حرفه‌ای و خبره انجام گیرند. بدین علت که این تکنسین ها معمولاً از روش های استاندارد و اساسی کانال کشی آگاهی دارند و این عمل را به صورت حرفه‌ای اجرا می کنند. بهتر است بدانید که نصب کانال کولر معمولاً در مراحل اتمام کار و یا پیش از انجام سقف کاذب و در زمان نازک‌کاری صورت می گیرد. اگر ساختمان در معماری خود فاقد کانال بود در این صورت می توان از کانال های روکار و بیرون از آپارتمان با عایق بندی مطلوب بهره برد. این کانال ها به راحتی قابل رنگ آمیزی هستند.

این سؤال ممکن است برای هر کسی پیش بیاید که در چه صورتی به تکنسین های حرفه‌ای کانال کشی نیاز داریم؟  اگر در شرایط و وضعیت های زیر قرار گرفتید باید در پی متخصصین کانال کشی بروید و از خدماتی که عرضه می کنند استفاده کنید:

 • هنگام کانال کشی کولر
 • هنگام تغییر کانال اولیه کولر ساختمان برای منتقل قسمتی از باد کولر به بخش دیگری از آن
 • هنگام نصب کانال تهویه یا تعویض و سرویس آن
 • هنگام عایق کاری کانال کولر برای صرفه جویی در انرژی و…

به صورت کلی در وضعیت مشابه برای اجرای خدمات کانال کشی در آپارتمان ها به یک شخص حرفه‌ای و با تجربه نیاز است تا همه چیز را در مورد شیوه نصب کانال کولر بداند و این عمل را به صورت اساسی و صحیح انجام دهد.

آشنایی با مراحل نصب کانال کولر

 

به هنگام طراحی و نصب کانال کولر قبل از هر چیز بایستی یک طرح کلی از مسیر کانال مربوطه طراحی و سپس تجهیزات مورد نیاز آن را از قبیل تعداد زانوها، سه راهی ها و… مشخص و فراهم آورد. هزینه نصب کانال کولر فقط یک بار پرداخت می شود اما تا هنگامی که ساختمان مستقر است این کانال  ها هم مورد استفاده هستند. از این رو برای اینکه کانال ها بر اساس استاندارد در ساختمان نصب شوند بایستی از تکنسین های حرفه‌ای کمک گرفت. یک شخص مجرب که قبلاً در این حیطه کار کرده است به خوبی می داند چگونه مناسب ترین کانال را طراحی نمود.

کانال کولر پیش ساخته

 مراحل نصب کانال کولر به این صورت است:

 هنگام طراحی مسیر کانال بهترین کار این است که کوتاه ترین راه را انتخاب کنید. این عمل سبب می شود که هم هزینه کمتری صرف نمود هم اینکه سرعت هوا بیشتر خواهد بود.

 هنگام نصب کانال کولر بهتر است به بازبینی کانال های قدیمی که احتیاج به تعویض دارند توجه کنید.

سایز  دریچه  کانال کولر در ساختمان را بایستی بررسی نمود.

میزان کانال بستگی به چگونگی مجهز بودن سرمایش و گرمایش شما دارد.

در این صورت بهترین روش این است که حتی‌الامکان به پیشنهادات سازنده سیستم عمل نمایید.

تهیه مواد اولیه مطلوب برای ورق کانال کولر

عایق کاری کانال کولر

انجام کانال کشی بر طبق مقدار جریان باد

 رعایت نکات مهم هنگام نصب کانال کولر

رعایت برخی نکات در زمان نصب کانال کولر  ضروری است که در این بخش به این نکات اشاره خواهیم کرد:

 • نصب کانال کولر بایستی در مکانی انجام شود که هوای آزاد تازه و تا مقداری خشک باشد.
 • محل نصب کانال کولر باید به گونه ای تعیین شود که سرویس سالانه و بررسی ماهانه آن در فصل گرما مقدور باشد.
 • نصب دریچه کولر را می توان را می توان در قسمت بالایی درب ورودی، بر روی سقف یا در محیط آزاد نصب نمود.
 • در زمان نصب کانال باید نمای ساختمان را در نظر بگیرید و بدون سمت با امتداد طویل کانال باعث از بین رفتن زیبایی نمای ساختمان نشوید.
 • دریچه کولر باید از مکان هایی مانند دود آشپزخانه، فاضلاب، متعفن، گرد و خاک و… دور باشد.
 • مکان نصب کانال کولر باید به گونه ای انتخاب شود که نیازی به کانال کشی کشیده و یا پیچ و خم اضافی و زانو های فراوانی نداشته باشد.
 • تعیین کانال کشی کولر مطلوب، عدم پیچ وخم های سریع و استفاده از کمترین زانوها و ورق آهن مطلوب نیز توجه لازم را به کار ببرید.
 • اگرچه نور آفتاب بر روی کولر تا ۴ متر از طول کانال تقریباً بی اثر است لیکن بهتر است نصب کانال کولر در جایی که سایه است صورت گیرد.

آشنایی با لوازم و تجهیزات نصب کانال کولر

تجهیزات و لوازم کاربردی در کانال سازی کولر د  پیش بردن کانال کشی کولر در آپارتمان ها خیلی مفید می باشند. به گونه ای که هر کدام از تجهیزات و کالاهایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند بسیار مهم می باشند.تجهیزات ساخت کانال کولر برای راحتی در اجرای امور تکنسین کانال سازی و همچنین افزایش سطح کیفی اجرای کانال سازی کولر خلق شده اند. در ساخت کانال کولر اشخاص متبحر با دقت به نیاز مشتریان و نیز با وارسی وضعیت جوی موجود مبادرت به تعیین مواد اولیه می نماید. در ساخت کانال کولر یکی از اصولی ترین متریال ها ورق فلزی می باشد. برای ساخت کولر از ورق های آلومینیومی، سیاه و گالوانیزه استفاده می شود. دریچه کولر، پیچ و مهره، نخ نسوز نارسانا الاستومری و نوارهای درگیر از جمله موارد دیگری است که در اجرا و ساخت کانال کولر استفاده می شود.

سطح کیفی در کانال سازی به علم و تبحر نیروی کار کانال ساز و به سطح کیفی متریال ها بستگی دارد. در شرکت های ساخت کانال نیروی کار خود را به  نوعی آموزش داده اند که هر کدام از آن‌ها می توانند تولید و ایجاد یک برنامه کانال سازی کولر را با بهترین سطح کیفی و در مناسب ترین زمان به پایان برساند. برای کانال سازی از تجهیزات و ابزار مدرن و مطابق استاندارد ها استفاده می کنند. استفاده از نیروی پایبند و مجرب و همچنین کاربرد سیستم های مجهز صنعتی سبب بالا رفتن سطح کیفی کانال کشی کولر در این گروه شده است. مساعد شدن دمای محیط پیرامون بعد از کانال کشی بستگی به ابعاد تولید شده کانال کولر دارد. در این صورت متخصصان کانال سازی با توجه به محیط و وضعیت آب و هوایی هر کدام از محیط های ساخت کولر را شروع می نماید‌

آشنایی با اصول نصب کانال کولر و تأثیر آن بر ایجاد پیرامونی خنک

کانال کشی کولر بر طبق طراحی ساختمان

عمده ترین نکته که در هنگام نصب کانال کولر بایستی به آن دقت نمود معماری ساختمان می باشد.‌ بایستی مطلوب ترین جایگاه دریچه ها را پیدا کرده و پس از آن کانال کشی را انجام دهید. امکان دار در یکی از بخش های ساختمان نتوان دریچه را نصب کرد چون که پس از روشن نمودن کولر  باد داخل این بخش نمی شود یا به علت تنظیم نبودن زاویه پیرامون را خیلی شدید سرد می کند.

در این صورت شخصی که قرار است به طراحی کانال کولر بپردازد نخست بایستی نقشه ساختمان را وارسی نماید و پس از آن به تخریب و نصب کانال کولر بپردازد. به یاد داشته باشید که پایان هر دریچه  بایستی به دریچه دیگر ختم شود پس توجه کنید که اگر در قسمتی از ساختمان قرار است به نصب دریچه بپردازید کانال را به آن بخش سوق دهید.

 • تولید جنس ورق مطلوب کانال کولر

به این نکته توجه داشته باشید که باید نصب کانال کولر اصولی انجام شود وگرنه هر مشکلی که به وجود بیاید ناچارید عمل تخریب و ساخت و ساز را دوباره از اول انجام دهید. نقش کانال کولر منتقل نمودن هوای سرد از درون کولر به درون محیط ساختمان است. پس اگر جنس ورقه های کانال نامناسب باشد در گذشت زمان سوراخ می شود و در این صورت هوای گرم وارد کانال می شود.

در این صورت این آسیب سبب شده که محیط ساختمان خنک نشود. در این وضعیت بایستی ساعت ها کولر روشن باشد تا بتواند مقداری محیط را خنک کند. پس هنگام خرید کانال کولر باید به جنس ورقه ها توجه نمایند. مناسب ترین انتخاب ورقه های گالوانیزه می باشد که دوام و بقای بیشتری دارند. اگرچه این ورقه ها در اندازه و ضخامت گوناگون ارائه می شوند در این صورت پیشنهاد می شود که ضخامت بیشتر ورقه ها را خریداری نمایید.

 • عایق کاری مطلوب در زمان کانال کشی کولر

مهم‌ترین مورد دیگر که در کانال کشی کولر باید به آن توجه نمود عایق کاری به روش استاندارد است. اگر عایق کاری در مکان نصب دریچه  و پیوستن کانال ها به همدیگر … صورت نگیرد کلیه  کارایی کولر که تولید هوای خنک است به بیرون از کانال رفته و در نهایت کولر نمی تواند پیرامون محیط را خنک کند.

در این وضعیت امکان دارد که تصور کنید موتور کولر دچار مشکل شده است و با اینکه تعمیرات زیادی روی کولر صورت گرفته باز هم مشکل برطرف نشده است. در این هنگام اکیداً پیشنهاد می‌شود که حتماً از افراد متخصص و روش های مهندسی برای کانال کشی استفاده کنید.

 • کانال کشی کولر را هماهنگ با شتاب جریان باد

پیش از خرید کولر بایستی به متراژ خانه دقت داشته باشید بدین مفهوم که هر چه متراژ  ساختمان بزرگ‌تر باشد باید کولری را انتخاب کنید که شتاب باد آن نیز بیشتر باشد. کانال کولر را باید هماهنگ با شتاب جریان باد تنظیم نمود. در این صورت هرچه میزان باد با شتاب بیشتری وارد شود بایستی عایق کاری  و کانال کشی به صورت دقیق انجام گیرد.

برای مشاوره نصب و بازدید از مجموعه ای که  می خواهید کانالکشی انجام شود با کارشناسان مجموعه البرز سازه تماس بگیرید.

۶۶۱۳۴۰۵۹ (۰۲۱)
۶۶۱۳۴۰۵۹ (۰۲۱)

۰۹۱۲۳۷۰۶۵۹۳