البرز-سازه

نما کاری با ورق کامپوزیت

نماکاری با ورق کامپوزیت چگونه انجام می شود و چه مزیتی دارد؟

برای نمای ساختمان از مواد و مصالح مختلفی استفاده می شود. این مصالح می توانند از بافت، اندازه، تراکم، ضخامت، ابعاد و رنگ متفاوتی برخوردار باشند و بسته به نیاز ما مورد استفاده قرار بگیرند. نماکاری با ورق کامپوزیت از جمله تکنیک های به کار رفته در ساختمان سازی است. این نوع نماکاری با طرح های خاصی و  با  ورق  کامپوزیت  پیاده سازی می شود.

نماکاری با ورق با تکنولوژی نوین تهیه می شود. ورق های به کار رفته در نمای ساختمان با اشکال متفاوتی تولید می گردند. این شیت ها می توانند در نوع گچی، سیمانی، سنگی، چوبی، فلزی و … باشند. با این وجود نماکاری با ورق فلزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

علت آن نیز کاملاً مشخص است. نماکاری با ورق فلزی از استقامت و تراکم قابل توجهی برخوردار است و می تواند ساختمان را در برابر عوامل بیرونی به خوبی حفاظت کند.

نماکاری با ورق کامپوزیتی

نمای کامپوزیتی به عنوان یک نمای فوق العاده در ساختمان سازی به کار می رود. ورق های کامپوزیتی با پانل های اجرایی مشخص طراحی شده و در زمان کم قادر به پوشش نمای ساختمان هستند.

نماکاری با ورق کامپوزیت ابتدا در کشور آلمان مورد توجه قرار گرفت. کیفیت بالای نماهای کامپوزیتی باعث شد تا از این نوع نماکاری به شدت استقبال شود.

پیدایش مدرنیسم تاثیر زیادی در به وجود آمدن مصالح پیشرفته معماری داشت. امروزه نماکاری با ورقکامپوزیت به عنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین مصالح مورد توجه قرار می گیرد.

ورق های کامپوزیتی از فلز آلومینیوم شکل گرفته و بسیار سبک می باشند. همین موضوع نماکاری با ورق کامپوزیت را در معماری و ساخت و ساز افزایش می دهد.

مزیت استفاده از ورق در نماکاری

ورق های آلومینیومی در نقاط مختلف دنیا قابل دستیابی است. به همین خاطر نماکاری با ورق آلومینیوم و کامپوزیتی در سایر کشورها مورد استقبال واقع شد.

نماکاری با ورق با صرف هزینه کمی همراه است. این ورق ها قابلیت نصب آسان دارند و به سهولت به کار گرفته می شوند.

برای نماکاری با ورق نیاز به صرف زمان کمی داریم. در واقع سرعت کار در نماکاری با شیت بسیار بالاست.

امروزه از نماکاری با ورق برای ساختمان های مختلف همچون ابنیه های خاص، ایستگاه های مترو، ترمینال ها، فرودگاه ها و … استفاده می شود.

نماکاری با ورقکامپوزیت با آب و هواهای مختلف سازگاری دارد.

ورق های کامپوزیت قابلیت رنگ آمیزی دارند و می توانند ظاهر و ساخت زیبایی برای ساختمان ایجاد کنند.

ورق های کامپوزیتی ضخامتی برابر با 4 تا  5 میلی متر دارند.

نماکاری با ورق به عنوان شیت های ضد زلزله مورد استفاده قرار می گیرد و در مقاوم سازی نما نقش مهمی دارد.

ورق کامپوزیت دارای یک هسته مرکزی می باشد. این هسته مرکزی از مواد معدنی ضد آتش یا پلی اتیلن شکل گرفته است.

2 لایه آلومینیوم در ورق کامپوزیت به کار رفته و از یک روکش رزین برای پوشش مواد استفاده می شود.

مزیت نماکاری با ورق

نماکاری با ورق کامپوزیتی مزایای زیادی برای مشتریان به همراه دارد.

  • ورق های آلومینیومی سبک و قابل دسترس هستند.
  • از مقاومت بالایی در برابر آتش برخوردار می باشند.
  • با تنوع رنگی عرضه می شوند و منعطف هستند.
  • از قابلیت آکوستیک برخوردار می باشند. این نوع نماکاری نیاز به شست و شو ندارد.
  • نماکاری با ورق کامپوزیت را می توان مانند نماهای سنگی یا چوبی اجرا کرد. به طور کلی این شیت های آلومینیومی در مقایسه با شیت های سیمانی حدود 90 درصد سبک تر می باشند. ورق کامپوزیت حدود 50 درصد از ورق های آلومینیوم معمولی سبک تر است. نماهای شیشه ای حدود 70 درصد سنگین تر از وزن ورق کامپوزیت می باشند.

معماری امروزی همواره به دنبال کاهش وزن سازه و ساختمان است. برای کاهش وزن ساختمان از تکنیک و ترفندهای مختلف استفاده می شود. تکنیک های کاهش وزن از فاکتورهای مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله می باشند. به طور کلی امروزه از مصالح و موادی استقبال می شود که وزن کمی دارند.

نماکاری با ورق کامپوزیت سود زیادی برای صاحب خانه ها و معماران به همراه دارد.

مقاومت گرمایی

مقاومت گرمایی از جمله مزیت های نماکاری با ورق کامپوزیت است. میزان مقاومت این نما به جنس لایه درونی و تراکم شیت مربوط می گردد. ضریب حرارتی ورق های کامپوزیتی می تواند مقداری برابر با 0.024 وات بر متر کلوین داشته باشد. این ضریب هدایت حرارتی به پلی پورتان مربوط می شود. ضریب حرارتی برای الیاف معدنی برابر با 0.05 وات بر متر کلوین است.

عایق صوتی

نماکاری با ورق کامپوزیت به عنوان یک عایق صوتی مورد توجه قرار می گیرد. این شیت ها برای مواد پلی پورتان قادر به کاهش صدا تا 25 دسی بل هستند و برای مواد معدنی این کاهش را به 30 دسی بل می رسانند.

در کاربردهای رایج و معمولی نگه دارنده ها با فواصلی بین 3 تا 5 متر استفاده می شوند.

برای نماکاری با ورق کامپوزیت، ضخامتی بین 40 تا 200 میلی متر در نظر گرفته می شود.

چگالی ورق آلومینیومی بین 10 تا 35 کیلوگرم بر متر مربع می باشد. این چگالی با توجه به فلز و ضخامت فوم متفاوت می باشد.

مقاومت حریق

در نماکاری با ورق کامپوزیت از مقاومت های مختلف در برابر آتش سوزی بهره مند می گردیم. اگر کامپوزیت دارای لایه مرکزی 100 درصد پلی اتیلنی باشد، از حساسیت بالایی در برابر حریق برخوردار بوده و سریعاً آتش می گیرد.

اگر لایه مرکزی با درصد بالایی از پلی اتیلن همراه باشد، در این صورت میزان اشتعال در حد متوسط خواهد بود.

اگر لایه درونی ورق کامپوزیت با درصد کمی از پلی اتیلن و درصد بالایی از الیاف معدنی همراه باشد، در این صورت از قابلیت شعله وری کمتری برخوردار خواهد بود.

روش نصب ورق بر روی نما

برای نماکاری با ورق از روش های مختلف کمک گرفته می شود. گاهی این شیت ها با اتصالات نبشی، پرچ و پیچ به سازه آهنی ثابت می گردند. در نماکاری با ورق از این روش با نام روش ثابت یاد می شود.

گاهی نیز برای نماکاری با ورق از روش ریلی استفاده می شود. در روش ریلی، ورق های فلزی ابتدا مونتاژ و برش داده می شوند. آن گاه بر روی آن ها، شیارهای چکمه ای شکل می گیرد. ورق های کامپوزیتی بر روی ریل های آلومینیومی با قابلیت رگلاژ پیاده سازی می شوند. با این اتفاق، شرایط برداشت هر ورق به شکل تفکیک شده فراهم خواهد شد.

مقاومت در برابر پوسته شدن رنگ

نماکاری با ورق کامپوزیتی آلومینیوم از مقاومت بالایی در برابر پوسته شدن رنگ برخوردار است. این ورق در حرارت بالا با مواد مولکولی سفت کننده ارتباط برقرار می نماید و همین موضوع استقامت نما را در مقابل پوسته شدن رنگ افزایش می دهد.

توانایی پردازش

نماکاری با ورق امکان رخداد فاجعه در سوانح و زلزله را کاهش می دهد. بافت سبک ورق های کامپوزیتی به راحتی قابل پردازش می باشند. به عنوان مثال مراحلی همچون صاف کردن، تسطیح، برش، نورد و فرم دهی با زاویه قائمه به راحتی با ابزار ساده بر روی نماهای ورقه ای قابل انجام است. انعطاف در نماکاری با ورق باعث ابتکار و خلق طرح های متنوع و امروزی شده است.

پردازش و فرم دهی ورق های کامپوزیتی با ابزار ساده نجاری نیز قابل انجام است. بنابراین به نیروی کار کمتری برای پردازش و برش ورق نیاز داریم و این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی کاهش هزینه ها دارد. 

شست و شوی نما

اگر چه نماکاری با ورق به گونه ای طراحی شده که نیاز به پاکسازی و تمیزکاری مدام ندارد اما در شهرهای آلوده این ورق ها نیاز به پاکسازی و شست و شو دارند. در نماکاری با ورق امکان استفاده از شوینده های طبیعی و پاک کننده وجود دارد.

نماکاری با ورق باید در برابر عوامل تکانشی و ضربه ای مقاوم باشد. سختی و مقاومت بالای ورق کامپوزیت از خم شدن و شکستن آن جلوگیری می کند. این نماها به قدری مستحکم و مقاوم طراحی شده اند که در برابر طوفان شن نیز ایستادگی می نمایند.

رنگ ورق کامپوزیت دارای نوعی رزین می باشد. این رنگ به گونه ای طراحی شده که از جذب گرد و غبار به نمای ساختمان پیشگیری می کند. در واقع رزین به کار رفته در نماکاری از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری می کند و همین موضوع از جذب گرد و غبار ممانعت خواهد کرد.

نماکاری با ورق کامپوزیت به گونه ای تفکیک شده از هم نصب می شود. در واقع این شیت ها به شکل پانل های کامپوزیتی در کنار هم قرار می گیرند. اگر صفحات به کار رفته در نماکاری با ورق نیاز به تعویض، تعمیر یا بازسازی داشته باشد، در این صورت می توان آن صفحه را جدا و مورد بازسازی یا تعویض قرار داد.

نصب نما

نماکاری با ورق کامپوزیت امکان نصب بر روی زیر ساخت های مختلف آهنی، چوبی، آلومینیومی و … را  دارد.

برای نصب و اجرای نماکاری با ورق از ماشین آلات مجهز و زیرسازی سبک استفاده می شود. همین موضوع سرعت نصب و اجرا را به مراتب افزایش می دهد.

ورق کامپوزیت توانایی خوبی برای دریافت پردازش های مختلف همچون ایجاد شیار، خم کردن، انحنا دادن، برش و … را دارد.

شکل گیری ورق کامپوزیت

ورق های نمای ساختمان با روکش فولاد، دارای آلیاژهای منیزیم و آلومینیوم هستند. ناخالصی و گرد و غبارهای ایجاد شده بر روی شیت های آلومینیومی با فناوری های نوین پاکسازی می شوند. نیروی چسبندگی بر روی ورق های کامپوزیت با قرار دادن نواری از اکسید بر روی آن افزایش پیدا می کند.

برای روکش کردن ورق نمای ساختمان از تجهیزات دقیق کمک گرفته می شود. برای روکش ورق کامپوزیت باید محیط مناسب به دور از گرد و غبار را انتخاب کنید. روکش های ورق کامپوزیت به شکل منعطف تهیه می شوند و در برابر آتش مقاوم هستند.

در مرحله کامپوزیت از گرمایش برای چسباندن ورق آلومینیومی استفاده می شود. در این پروسه، ورقه های آلومینیومی جلو و پشت سر به هم متصل می گردند. این کار با چسب پلیمری انجام می شود.

صیقل دهی در مرحله پایانی ساخت ورق کامپوزیت انجام می شود.

پوشش های مختلف برای ورق کامپوزیت

پوشش های مختلفی برای نماکاری با ورق مورد توجه قرار می گیرد.

رزین پلی استر از ترکیب اسیدهای آلی 2 عاملی، پلیمریزاسیون رزین های ساختگی و الکل های چند عاملی به وجود می آید. از پلی استر برای پوشش سطوح مختلف استفاده می شود. رزین پلی استر باعث رنگ آمیزی راحت ورق کامپوزیت می گردد. در واقع این سطح باعث می شود رنگ بدون لایه بر روی ورق به کار رود.

نماهای ساختمانی مقاوم

سنگ ها از نماهای مقاوم ساختمانی هستند. نماهای سنگی در اندازه و اشکال مختلف تولید می شوند و قابلیت رنگ آمیزی دارند. این سنگ ها به شکل شیت های آماده تولید می گردند.

سمنت برد

سمنت برد نیز از ورق های سیمانی به کار رفته در نمای ساختمان است. این مصالح بسیار مقاوم بوده و در شیت های سیمانی تولید می گردد.

سمنت برد گزینه خوبی برای نمای ساختمان است. این مصالح از مقاومت قابل توجهی در برابر رطوبت، دما، گرما، آب باران، نور خورشید، اشعه ماوراء بنفش، گرد و خاک، ضربه و … برخوردار است.

سمنت بردها می توانند دماهایی بسیار بالا و پایین را تجربه کنند. بنابراین از این نماکاری برای مناطق بسیار سرد یا بسیار گرم استفاده می شود.

سمنت بردها علیرغم سیمانی بودن با وزن بسیار کمی تولید می شوند و وزن سازه را افزایش نخواهند داد.

چوب پلاست

چوب پلاست نیز به عنوان مصالح مهم در نماکاری ساختمان استفاده می شود. این چوب ها بافت یک دست و زیبایی به نمای ساختمان می دهند و با ظرافت خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

 عایق حرارتی و صوتی خوبی می باشند. این موضوع از ترکیبات پلیمری و ذرات چوب موجود در چوب پلاست ناشی می شود.[/av_textblock]

ضدآب بوده و به همین علت برای محیط های بیرونی و مرطوب گزینه مطلوبی می باشد. روش های ترکیبی به کار رفته در آن باعث خواص ضد آب چوب پلاست می گردد.

چوب پلاست ها از انعطاف بالایی برخوردار هستند و در برابر سرما و گرما مقاوم می باشند. چوب پلاست ها عمر طولانی دارند و می توانند به مدت 30 سال در نمای ساختمان استفاده شوند.

ضد حریق بوده و به همین خاطر می تواند در مقاوم سازی ساختمان در برابر آتش سوزی و زلزله موثر باشد. وزن چوب پلاست بسیار سبک بوده و در برابر ضربات محکم می باشد.

برای پاکسازی نمای چوب پلاست می توان از مواد شوینده و کارواش صنعتی کمک گرفت.

چوب پلاست ها در برابر موریانه ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

چوب پلاست ها می توانند به شکل صد در صد بازیافت شوند. به همین خاطر از این مصالح به عنوان مصالح سازگار با محیط زیست یاد می شود.

برای استعلام قیمت ساخت و  خرید ورق  های  آلومینیومی  ونما  کاری با  ورق  کامپوزیت  مشاوره رایگان از خرید ورق تا ساخت  با کارشناسان مجموعه البرز سازه با ما  تماس بگیرید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس