البرز-سازه

کانال فلکسیبل آلومینیومی

بررسی کانال فلکسیبل آلومینیومی و معرفی مزایا و کاربرد آن

 

کانال فلکسیبل آلومینیومی برای کانال کشی مورد استفاده قرار می گیرد. بحث کانال کشی در مورد تجهیزات مختلف اهمیت زیادی دارد. از کانال های فلکسیبل می توان برای مسیر فن کویل های سقفی، کانال های تهویه و شعبات آن، پلنیوم باکس ها، کانال های اگزاست، داکت اسپیلت و … استفاده کرد.

کانال های خرطومی به عنوان مسیر پنهان در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع گاهی تنوع تاسیسات الکتریکی و مکانیکی در ساختمان باعث شده از سقف کاذب برای تعبیه کانال فلکسیبل آلومینیومی استفاده شود. سقف کاذب نیز به مراتب می تواند پوشش مناسبی برای عبور کانال خرطومی باشد.

کانال فلکسیبل با تنوع زیادی عرضه می شود. این کانال ها در نوع جنس، ابعاد و ویژگی های تولید با هم تفاوت دارند. برای بهره مندی از کانال فلکسیبل به موارد اجرایی پروژه توجه می شود. در واقع نوع پروژه، کاربرد مورد نیاز و … اهمیت زیادی در انتخاب کانال خرطومی دارد.

کاربرد کانال فلکسیبل آلومینیومی

برای تهیه و تولید کانال فلکسیبل آلومینیومی از جدیدترین فناوری استفاده شده و همین موضوع سهولت استفاده از آن را بالا می برد.

در واقع این کانال می تواند برای ساختمان های مسکونی، صنایع غذایی، کارخانه های تولیدی، انبارها و سالن های نگه داری و تولیدی، استخرها، فروشگاه ها، مراکز تجاری و اداری، مجتمع های ورزشی، مراکز داروسازی، آشپزخانه های صنعتی، گلخانه ها، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، داروخانه ها و … مورد استفاده باشد.

کانال فلکسیبل آلومینیومی برای راه اندازی و نصب دستگاه هایی همچون کولر آبی، داکت اسپیلت و … به کار می رود.

از کانال فلکسیبل آلومینیومی به جای کانال های کلاسیک و قدیمی گالوانیزه استفاده می شود.

اهمیت کانال فلکسیبل آلومینیومی

بررسی کانال فلکسیبل آلومینیومی نشان می دهد که این کانال ها نسبت به کانال های قدیمی و گالوانیزه بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشند. از این رو گزینه خوبی برای به کارگیری در ساختمان ها و مکان های مختلف هستند.

کانال منعطف آلومینیومی به دلایل مختلفی نظیر اشغال فضای بسیار کم، مقاومت در برابر آتش، وزن سبک، اجرا و نصب راحت، ظاهر شیک و زیبا، امکان عبور از تنگناهای سخت و دشوار و … مورد استفاده قرار می گیرد.

کانال فلکسیبل آلومینیومی برای انتقال هوا به کار می رود. جنس تولیدی این کانال از نوع آلومینیوم می باشد. لایه های آلومینیومی با مفتول های فلزی به شکل محکم و استوار در جایگاه خود قرار می گیرند و حفظ می شوند.

کانال های فلکسیبل آلومینیومی قابلیت تولید در وزن و سایزهای گوناگون را دارند. در واقع این کانال ها با توجه به نظر و نیاز مشتری تولید می شوند. به همین خاطر تنوع زیادی در اندازه، ابعاد، جنس، وزن و … دارند. با کانال های فلکسیبل متفاوت می توان کاربری های گوناگون و متراژهای متفاوت را پوشش داد.

کانال فلکسیبل آلومینیومی با بافت آلومینیومی خود توانسته در برابر رطوبت، دمای بالا، نور خورشید و … مقاوم باشد. این کانال از بافت یکپارچه و یک دست تشکیل شده است. بافت یکپارچه آلومینیومی کانال باعث مقاومت آن در برابر کشش، ضربه، پارگی، فشار و … شده و کانال را از آسیب های مختلف حفظ می کند. 

دقت نصب

برای اجرا و نصب کانال فلکسیبل آلومینیومی به دقت بالایی نیاز دارد. هر گونه اختلال در راه اندازی و نصب کانال می تواند تاثیر زیادی در عملکرد کل سیستم داشته باشد. این اختلال می تواند تا حدی پیشروی کند که باعث از دست رفتن کارایی کانال و سیستم شود.

مراحل راه اندازی و اجرای کانال کشی با کانال خرطومی آلومینیومی باید به درستی انجام شود. صحت و درستی انجام مراحل می تواند عمر مفید و بازدهی سیستم را افزایش دهد. همچنین دستگاه و تجهیزات خنک کننده یا گرمایشی را از انجام تعمیرات، بازسازی، تعویض قطعات و … بی نیاز کند. به همین خاطر در رابطه با اقتصادی بودن کانال خرطومی آلومینیوم اتفاق نظر وجود دارد.

مزیت استفاده از کانال خرطومی آلومینیومی

به طور کلی پروژه ها با صرف هزینه بالایی قابلیت اجرا می یابند. بنابراین با بهره مندی از کانال فلکسیبل آلومینیومی می توان از پرداخت هزینه سنگین برای نصب و راه اندازی کانال جلوگیری کرد. ضمن اینکه در مصرف انرژی نیز تا حد زیادی صرفه جویی نمود.

کانال های انتقال هوا تاثیر مثبتی در عملکرد تجهیزات گرمایشی و سرمایشی دارد. بنابراین برای کانال کشی و عملکرد بهتر تجهیزات باید از کانال های مناسب برای انتقال هوا کمک بگیرید. به عنوان مثال تجربه نشان می دهد که کانال های گالوانیزه در کانال کشی چندان موفق نبودند و بعد از گذشت مدتی از رده خارج شدند. این در حالی است که کانال فلکسیبل آلومینیومی گزینه خوبی برای تهویه مطبوع و انتقال هوا می باشد.

مواد کانال خرطومی آلومینیومی

آلومینیوم مهم ترین مواد ساختاری کانال فلکسیبل آلومینیومی می باشد. البته آلومینیوم 100 میکرون تنها فلز به کار رفته در کانال فلکسیبل نیست.

برای کانال خرطومی از پلی اتیلن مقاوم استفاده شده است. روکش های پلی اتیلن حدود 4 لایه را به خود اختصاص می دهند.

این روکش های مقاوم از نفوذ رطوبت و اشعه ماوراء بنفش جلوگیری به عمل می آورند. لایه های آلومینیومی این کانال نیز با 2 لایه نمایان می شوند. وجود لایه های آلومینیوم و پلی اتیلن در کانال خرطومی آلومینیومی باعث پوشش سطح عایق حرارتی می گردد.

این پوشش دهی برای محافظت در برابر عوامل مختلف مدنظر قرار می گیرد.  سطح عایق حرارتی می تواند از نوع پشم شیشه، الاستومری، پلی استر یا IFD باشد.

تمیزی کانال

سطوح داخلی کانال فلکسیبل آلومینیومی بسیار صاف است. البته این صاف و مسطح بودن مختص فلکسیبل آلومینیومی نیست. به طور کلی کانال فلکسیبل برزنتی، فلکسیبل پشم شیشه عایق دار، کانال خرطومی پلی استر عایق دار، کانال فلکسیبل کومبی و … نیز با سطح داخلی صاف عرضه می گردند. همواری و صاف بودن سطح داخلی کانال از نفوذ گرد و غبار به داخل آن جلوگیری می کند. بنابراین سبب تمیزی کانال می گردد.

صاف بودن سطح داخلی کانال مزایای دیگری نیز به همراه دارد. کاهش هزینه عملیاتی و افت فشار بسیار کم از دیگر نتایج سطح داخلی صاف کانال خرطومی آلومینیومی می باشد.

مقاوم سازی

بسیاری از کانال های فلکسیبل مقام سازی شده اند. کانال های هوا در معرض عوامل بیرونی و درونی زیادی قرار دارند. بنابراین اصول مقاوم سازی درباره آن ها باید به خوبی رعایت شود. کانال های فلکسیبل پشم شیشه، کانال برزنتی، کانال های عایق دار الاستومری، لوله فلکسیبل کومبی، فلکسیبل آلومینیومی و … در برابر عوامل گوناگون مقاوم سازی می شوند. روکش های پلی اتیلن و آلومینیومی در برابر ضربه و پارگی نیز مقاومت بسیاری از خود نشان می دهد.

کانال های انتقال هوا در برابر حرارت و دمای بالا مقاوم سازی می شوند. عایق حرارتی از ویژگی های مهم در کانال فلکسیبل آلومینیومی می باشد. عایق حرارتی باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می شود. مقاومت دمایی کانال های آلومینیومی برای انتقال بخار، هوای داغ، گرما، دود و … حائز اهمیت می باشد. عایق های حرارتی کانال خرطومی آلومینیومی از تشکیل شبنم بر روی بدنه کانال ممانعت می کنند. خواص ضد حرارتی کانال از انجام میعان و فرسایش فیبر جلوگیری خواهد کرد.

بسیاری از مواد می توانند به عنوان عایق حرارتی در کانال فلکسیبل آلومینیومی به کار بروند. پلی استر، IFD یا پلی استر فشرده، الاستومری و پشم شیشه گزینه خوبی برای شکل گیری عایق حرارتی هستند.

پشم شیشه به عنوان مواد عایق مورد استفاده قرار می گیرد. این پشم شیشه ضد حریق و ضد رطوبت بوده و با استانداردهای روز دنیا تولید می شود.

وزن سبک

وزن سبک کانال فلکسیبل آلومینیومی امکان نصب، حمل، جا به جایی، نگه داری و … آن را ساده و آسان خواهد کرد. در حال حاضر بیشتر ساختمان ها تمایل به استفاده از تجهیزات سبک دارند.

کانال فلکسیبل آلومینیومی با وزن بسیار کمی عرضه می شود. آلومینیوم فلزی سبک است. بنابراین بهره مندی از فلز آلومینیوم در هر دستگاهی باعث کاهش وزن آن دستگاه یا تجهیزات می شود. وزن پایین کانال آلومینیومی می تواند سرعت راه اندازی، نصب و اجرای کانال کشی را بالاتر ببرد. ضمن اینکه خطرات احتمالی به وجود آمده از آن را کاهش دهد. قطعاً حمل و نقل کانال فلکسیبل با وزن پایین به راحتی میسر می گردد. وزن پایین تعداد نیروی کار را در حین نصب کانال کاهش می دهد و از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری به عمل می آورد.

انعطاف پذیری

کانال فلکسیبل آلومینیومی بسیار منعطف و به راحتی در فضاهای مختلف به کار گرفته می شود. انعطاف بالا باعث راحتی در خم و راست شدن کانال می گردد و همین موضوع می تواند کانال را به فرم های مختلف و دلخواه دربیاورد. فرم گیری کانال فلکسیبل در شکل های دلخواه باعث قرارگیری کانال فلکسیبل آلومینیومی در مکان ها و موقعیت های گوناگون می شود. کانال های منعطف قابلیت فشرده سازی دارند و به همین خاطر می توانند فضای کمی را برای اشتغال به خود اختصاص دهند.

انعطاف بالای کانال می تواند برای کانال کشی در شرایط و موقعیت های مختلف بسیار مفید و کارساز باشد. در واقع در بسیاری از موقعیت ها نمی توان به راحتی از کانال کشی بهره مند شد. حال آن که وجود چنین کانال منعطفی می تواند گزینه خوبی برای موقعیت های سخت و غیر قابل دسترس باشد.

افزایش عمر

مواد آلومینیومی می تواند عمر دستگاه، کانال و تجهیزات را به مراتب افزایش دهد. در کانال فلکسیبل آلومینیومی می توان مواد مختلفی نظیر پشم شیشه، پلی اتیلن و آلومینیوم را مشاهده کرد.

ترکیب این مواد با یکدیگر در هر ساختار و تجهیزاتی می تواند منجر به افزایش کارکرد و طول عمر مفید دستگاه شود.

منظور از طول عمر مفید این است که دستگاه، کانال و تجهیزات دچار فرسودگی، افت عملکرد، خرابی و تعمیر نخواهند شد. این عمر برایاین نوع  کانال   به شکل تقریبی حدود 30 سال تخمین زده شده است. همین موضوع در کاهش هزینه های ساخت و ساز و نگه داری از ساختمان ها اهمیت زیادی دارد و از هر نظر مقرون به صرفه خواهد بود.

مواد و تجهیزات نصب کانال

برای نصب و اجرای کانال فلکسیبل آلومینیومی نیاز به مواد و تجهیزات گوناگون خواهید داشت.

برای ایجاد رابط بین دو کانال تهویه یا انتقال هوا نیاز به طوقه اتصال دارید.

کانال خرطومی آلومینیومی نیاز به قفل مخصوص دارد. این قفل از جنس استیل می باشد.

تبدیل گردها نیز می توانند از ادوات و تجهیزات مهم برای نصب کانال فلکسی آلومینیومی باشند. این تبدیل ها برای انحراف و تغییر مسیر جریان هوا و … مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از آن ها برای بازدهی عملکرد کانال استفاده می شود.

نوار درزگیر آلومینیومی برای جلوگیری از نشت هوا، حرارت، بخار، دود و … اهمیت دارد. این نوار به دو شکل مسلح یا ساده قابل دسترسی می باشد.

بست رولی از دیگر تجهیزات مهم برای نصب و اجرای کانال خرطومی آلومینیومی است. این بست 30 متری بوده و در جنس استیل عرضه می گردد.

پلنیوم باکس در کانال خرطومی آلومینیومی برای پخش تدریجی و یکنواخت هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار گرد کانال آلومینیومی

فویل های آلومینیومی به کار رفته در کانال فلکسیبل با ساختار گرد عرضه می شوند. این ساختار گرد به وسیله یک فنر فولادی در کانال فلکسیبل آلومینیومی ایجاد می گردد.

ویژگی های کانال فلکسی آلومینیومی

قطرهای تولیدی کانال خرطومی آلومینیومی بسیار متفاوت می باشد. این قطرها در اندازه های 45، 40، 35، 30، 25، 20، 15 و 10 سانتی متر عرضه می گردد.

به طور کلی طول کانال فلکسیبل آلومینیومی موجود در کارتن های بسته بندی برابر با 10 متر می باشد.

کانال فلکسیبل آلومینیومی قادر است دمایی بین منهای 20 درجه تا مثبت 110 درجه سانتی گراد را تحمل کند.

کانال فلکسیبل آلومینیومی با توجه به قیمت و مواد تشکیل دهنده می تواند در سیستم انتقال هوا و تهویه نقش مهمی داشته باشد.

فویل های آلومینیومی به کار رفته در کانال خرطومی آلومینیومی با ضخامتی بین 110 تا 140 میکرون عرضه می شوند.

کانال فلکسیبل آلومینیومی در برابر اکسیده شدن نیز بسیار مقاوم و مستحکم می باشد. به همین خاطر از این کانال ها در شرایط دمایی و آب و هوایی مختلف استفاده می شود. کانال خرطومی آلومینیومی ایمنی کار را بالا می برد.

آلومینیوم با توجه به ویژگی های مقاومتی در برابر عناصر آب و هوایی و محیطی گزینه مناسبی برای ساخت و سازهای صنعتی و مسکونی می باشد. به همین علت بیشتر افراد ترجیح می دهند از این  نوع  کانال برای رسیدن به اهداف بهره مند شوند. طراحان کانال خرطومی آلومینیومی بسیار دور اندیش بوده اند و آن را متناسب با نیاز بشر تولید کرده اند. همین موضوع استفاده از کانال های آلومینیومی را رایج کرده است.

برای مشاوره وقیمت با البرز سازه تماس بگیرید

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس