کانال های انعطاف پذیر Flexible

کانال فلکسیبل| کانال فلکسیبل خرطومی+کانال هوا

کانال فلکسیبل(Flexible Duct) چیست؟

کانال فلکسیبل که  با نام لوله خرطومی نیز از آن یاد می شود بسیار منعطف وسبک است وجایگزین بسیار مناسبی برای کانال های سنتی است از این کانال ها در پروژهای بزرگ برای انشعاب گیری از کانال اصلی ودر پروژهای کوچکتر به عنوان کانال اصلی وبه جای کانال های قدیمی استفاده می شوند.

اگر کانال های فلکسیبل را بر اساس شکل ظاهردسته بندی کنیم به دو دوسته گرد و چهار گوش، بر اساس جنس بخواهیم دسته بندی کنیم به 3 دسته گالوانیزه، پیش عایق، پارچه ای دسته بندی می شوند همچنین می توان آن ها را براساس عایق دار بودن وبدون عایق نیز در نظر گرفت.

ویژگی کانال های فلکسیبل

با  پیشرفت تکنولوژی نیاز به کانال هایی با قابلیت های جدید بوجود آمده است که خوشبختانه کانال های فلکسیبل توانسته اند پاسخگو خوبی برای نیازهای امروزه باشند.

کانال های سبک و منعطفی که بخاطر همین دو ویژگی در پروژهای بسیاری استفاده می شوند چرا که برخلاف کانال های قدیمی نه فضای چندانی می گیرند ، نه ظاهر نامناسبی دارند ومهم تر اینکه در مسیرهایی که پیچ دارهستند بخاطر انعطافشان، براحتی قابل استفاده هستند. در زیر به بررسی ویژگی این کانال ها می پردازیم:

 • منعطف وسبک
 • سرعت نصب بالا در اجرا
 • کاهش سرو صدا
 • وزن کم
 • مقاوم در برابر آتش و اشعه خورشید
 • بدون افت فشار
 • بدون جذب گرد وغبار در داخل لوله ها به دلیل عدم وجود درز

انواع کانال های فلکسیبل

کانال های فلکسیبل را علاوه بر دسته بندی ذکر شده می توان بر اساس عایق دار بودن یا بدون عایق بودن دسته بندی کرد. اما چه زمانی از کانال های عایق وچه زمانی از کانال های بدون عایق استفاده می شود؟

از کانال های های عایق دار فلکسیبل در محیط های که میزان هدر رفت انرژی وعدم سروصدا اهمیت دارد بیشتر استفاده می شود. اما ازکانال های بدون عایق باید در محیط های سربسته استفاده کرد چرا که این ها بدون عایق هستند و اگر در محیط های باز قرار بگیرند در معرض تابش نور آفتاب و عواملی محیطی طول عمر چندانی نخواهند داشت.

کانال های فلکسیبل به چند نوع دسته بندی می شوند:

 • کانال های فلکسیبل با عایق الاستومری
 • کانال های فلکسیبل عایق دار IFD
 • کانال های فلکسیبل با عایق پلی اتیلن
 • کانال های فلکسیبل با عایق پلی استر
 • کانال های فلکسیبل با عایق پشم شیشه
 • کانال فلکسیبل آلومینیومی
 • کانال کومبی با روکش PVC مشکی
 • کانال فلکسیبل برزنتی
 • کانال فلکسیبل PVC شفاف
 • کانال فلکسیبل PU

 

در بلاگ البرز سازه بخوانید : قیمت کانال کولر چقدر است؟

کانال فلکسیبل با عایق الاستومری

عایق الاستومری به دو صورت رولی و لوله ای به بازار عرضه می شود ازجمله مشخصات آن می توان به مقاوم بودن در حرارت بالا، نور خورشید، ، مواد شیمیایی، عایق صدا بودن، مقاوم در برابر شرایط جوی، مقاوم بودن در برابر پارگی و آسیب ، عدم نفوذ و جذب رطوبت واینکه درزمان حریق گاز سمی تولید نمی کند وشعله ورنمی شود، اشاره کرد.

همچنین این کانال از 3 لایه تشکیل شده است لایه بیرونی از جنس آلومینیوم ، لایه میانی از جنس فوم فشرده الاستومری و لایه بیرونی از جنس فوم آلومینیوم لمینت شده است .

از کانال فکلسیبل عایق الاستومری می توان بدون هیچ پوششی در محیط های بسته استفاده کرد اما برای استفاده در محیط های باز باید حتما از یک لایه آلومینیوم برای محافظت در برابر ضربه و شرایط جوی استفاده کرد.

کانال فلکسیبل با عایق الاستومری

کانال های فلکسیبل با عایق پشم شیشه

این کانال از سه لایه عایق شامل یک لایه آلومینیوم ، یک لایه روکش آلومینیوم و یک لایه عایق پشم شیشه تشکیل شده است. لایه عایق پشم شیشه مانع از ورود حرارت می شود.از دیگر ویژگی های آن می توان به وزن سبک ، مقاومت حرارتی بالا، آسانی در نصب ، طول عمر بالا اشاره کرد.

کانال های فلکسیبل آلومینیومی

یکی از ساده ترین کانال های فلکسیبل که از فویل آلومینیومی و پلی استر ساخته شده است. که در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم است ، نصب آسان و سریع دارد، منعطف و مقرون به صرفه است. و در محیط های مسکونی، اداری وتجاری برای انتقال هوا، خروج دود و… استفاده می شود.

از کانال های فلکسیبل در کجاها می توان استفاده کرد؟

از کانال های فلکسیبل در سرویس های بهداشتی، کارخانه ها ، آزمایشگاه ها ، بیمارستان ها ، هتل ، پاساژ ، فست فود، سالن های ورزشی و مکان های بسیار دیگری می توان استفاده کرد. همانطور که قبلا گفته شد از این کانال ها هم به عنوان کانال فرعی و هم به عنوان کانال های اصلی در پروژه های کوچک می توان استفاده کرد این کانال ها هم قابلیت مکش و هم دمش را دارا هستند.

آشنایی با مزایای کانال های فلکسیبل

از جمله سایر مزایا و ویژگی کانال های فلکسیبل می توان به دوام وطول عمر بالا، سطح داخلی صاف ،سهولت در برش و اجرا، مقاومت بالا،کم هزینه بودن نصب و اجرا، کم هزینه بودن نگهداری و تعمیرات ، حداقل اتلاف انرژی ، ظاهر زیبا در این نوع کانال ها اشاره کرد.

قیمت کانال فلکسیبل چقدر است؟

کانال های فلکسیبل با توجه به مزیت هایی که دارد نسبت به سایر محصولات قیمت مقرون به صرفه تری دارد اما قیمت این کانا ل ها به عوامل متعددی از جمله اینکه قرار است کانال فلکسیبل برای چه محیطی استفاده شود، نوع کانال ، جنس کانال وبرای چه کاربری قرار است استفاده شود میزان دقیق هزینه ها هنگام بازدید از محل قابل تعیین است.

برای نمونه نوع کانالی که قرار است در یک مرکز تجاری استفاده شود با کانالی که قرار است در خط تولید یک کارخانه ویا یک ورزشگاه نصب شود با توجه به کارایی و جنس هریک می تواند با یکدیگر بسیار متفاوت باشد.

شرکت البرز سازه با تکیه بر دانش وسال ها تجربه مجری انواع کانال های فلکسیبل آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد. شما می توانید جهت دریافت مشاوره با شماره های موجود درسایت تماس حاصل فرمائید.

برای دریافت مشاوره کانال کولر چهار گوش با البرز سازه تماس بگیرید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس