کانال اسپیرال Spiral - البرز سازه

کانال کولر گرد|تفاوت کانال گرد با چهارگوش+مزایا +قیمت

کانال کولر گرد امروزه بسیار بیشتر از قبل در ساختمان ها و پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. با پیشرفت و گسترش صنعت ساخت وساز و ایجاد ساختمان های بزرگ نیار به تجهیزات تهویه هوای کار آمدتری نسبت به قبل احساس شد و همین سر آغاز ایجاد کانال های گرد شد تا بتوان از آن ها در کانال کشی ساختمان ها و اماکن بزرگ به منظور تهویه مطبوع ، شوتینگ و…. استفاده کرد. در واقع به وسایلی اعم از کانال، لوله و … که باعث جابه جایی و یا انتقال هوا می شود کانال می گویند. برای اطلاع از قیمت کانال کولر می توانید به صفحه قیمت کانال کولر مراجعه نمایید.

کانال ها در دو نوع کانال کولر گرد و کانال کولر چهار گوش تولید می شوند البرز سازه از بزرگترین و مجهزترین مجموعه های طراحی و تولید کانال کولر می باشد و در این مقاله که به کمک متخصصیان مرکز آماده شده است قصد داریم به صورت کامل درباره کانال کولر گرد و تفاوت های آن با کانال های چهارگوش توضیح دهیم.

کانال کولر گرد و اسپیرال

امروزه کانال های گرد در نوع کانال گرد معمولی با درز طولی  و اسپیرال تولید می شوند که به دلیل نصب ساده و آسان،  استحکام ودوام بالا،  اتلاف کمتر انرژی ، افت فشار هوای کمتر و ظاهری مناسب استفاده از این کانال ها افزایش یافته است ،کانال های گرد به کمک یک سری اتصالات به یکدیگر متصل می شوند. روند تولید کانال گرد نسبت به گرد اسپیرال کمی پیچیده تر است . لازم است در اینجا بیان کنیم که در برخی از مکان های کوچک امکان استفاده از کانال گرد وجود ندارد چرا که کانال گرد نیاز به ارتفاع بیشتری نسبت به چهار گوش دارد.

چرا طرفداران استفاده از کانال کولر گرد نسبت به چهار گوش بیشتر است؟

 • کانال های چهارگوش دارای حجم و مساحت بیشتری نسبت به کانال های گرد هستند چون از گالوانیزه ساخته می شوند اما کانال گرد را می توان از آلومینیوم و یا استیل هم ساخت.
 • در کانال های گرد میزان اصطکاک  به دلیل استفاده کمتر از اتصالات طولی و عرضی کمتر است درنتیجه میزان نشتی هوای آن نیز کمتر خواهد بود.
 • در کانال های گرد نسبت به چهار گوش سرو صدا کمتر است چون افت فشار کمتر باعث کاهش سرعت فن می شود وهمین امر باعث کاهش سرو صدا نیز می شود.
 • کانال های گرد برای عایق کاری مناسب تر از کانال های چهار گوش هستند کانال های چهارگوش از دورن ، عایق کاری می شوند  و همین باعث افزایش دمای درون این نوع کانال های می شود.

تفاوت کانال چهار گوش با کانال گرد

برای عایق کاری کانال ها از عایق الاستومری یا الاستومریک استفاده می کنند که  نوعی عایق حرارتی است و برای اولین بار در جهان یک شرکت ایتالیایی با نام تجاری K-Flex  آن را تولید کرد این عایق دارای دوام ، کیفیت وانعطاف بسیار بالایی دارد و در دو نوع رولی و لوله ای استفاده می شود.

کانال های گرد و اسپیرال (Spiral) در انواع  نوارهای گالوانیزه ، آلومینیوم و استیل ( استفاده در محیط های بهداشتی) تولید می شوند،برای مثال در شوتینگ معمولا از ورق های استیل یا گالوانیزه و برای دودکش موتورخانه ها و کانال هوا از ورق های گالوانیزه استفاده می کنند و برای جلوگیری از نشت هوا نیز از عایق الاستومری استفاده می شود.

وجود درز بر روی کانال های اسپیرال باعث شده تا میزان استحکام  آن افزایش یابد و نشتی هوا در این کانال ها کمتر از کانال های گرد با درز معمولی و چهار گوش شود همچنین کانال های اسپیرال را می توان در هر اندازه ای تولید کرد اما طول شاخص آن 3 متر می باشد، همه این موارد موجب شده تا استفاده از کانال های گرد افزایش یابد.

کانال های اسپیرال(Spiral) به دلیل شکل مارپیچی که دارند به این نام شناخته می شوند.

مزایای استفاده از کانال های اسپیرال

 • داشتن ظاهری زیبا و محکم
 • کاهش صدا
 • دارای وزن و جحم کم
 • افت فشار پایین
 • اتلاف انرژی کمتری
 • فاقد نشتی هوا
 • ایجاد جریان یکنواخت
 • تولید و نصب سریع و آسان
 • سهولت درعایقکاری
 • نمای زیبا
 • دارای قابلیت پیش تولید است وهمین زمان تحویل را به حداقل می رساند.
 • بر اساس نوع کاربرد از ورق گالوانیزه، آلومینیوم یا استیل ساخته می شوند.
 • نسبت به کانال های گرد با درز طولی دارای استحکام بالاتری می باشد.

معایب کانال های اسپیرال

 • بالابودن هزینه
 • تعمیر سخت
 • سرعت اجرا نصب پایین

کاربرد کانال های اسپیرال در کجاست؟

بر اساس توضیحات بالا  از کانال های اسپیرال در مراکز وساختمان های بزرگ و جاهایی که به دلیل ازدیاد جمعیت نیاز به جابه جا یی هوا است استفاده می شود که چند مورد در زیر ذکر شده است.

بیمارستانها، سوله های صنعتی ، باشگاه های ورزشی و استادیوم ها، آشپزخانه های صنعتی ،فرودگاه ها، سیستم شوتینگ، ساختمان های اداری وتجاری،سیستم تخلیه هوا سمی، رستوران ها

3 روش اصلی طراحی کانال

 1.    روش سرعتی یا حجم ثابت ( Constant Volume)  : در این روش سرعت جریان هوا در تمام طول مسیر ثابت نگه داشته می شود. بازده این روش طراحی پایین بوده و معمولا برای سیستم های انتقال مواد که در آن فاکتور سرعت اهمیت برخوردار است مورد استفاده قرار می گیرد.
 2.   روش بازیافت فشار استاتیک(Static Regain) : در این روش بعد از هر دریچه فشار سرعتی به فشار استاتیک تبدیل می شود تا میزان افت فشار در تمام دریچه ها یکسان شود.
 3. روش نرخ افت فشار یکسان( Equal Friction) : در این روش بعد از هر دریچه، سرعت هوا کمی کاهش پیدا می کند تا میزان نرخ افت فشار در تمام طول مسیر یکسان باقی بماند.

اتصالات کانال کولر گرد و اسپیرال

جهت اجرای کانال های اسپیرال از قطعاتی چون انواع زانو،سه راهی،شلواره، تبدیل گرد به گرد ، تبدیل چهارگوش به گرد و درپوش ها که با اتصالاتی مثل فلنچ،رابط ،گسکت و یا اُورلپ به لاین اصلی کانال متصل می شوند استفاده می شود.

 

اتصلات کانال های اسپیرال

 

شرکت البرز سازه  با سال ها تجربه در زمینه انجام پروژه های ساختمانی نظیر طراحی،ساخت و نصب کانال های تهویه ، ساخت و نصب فلاشینگ های ساختمانی و … با به کارگیری متخصصان توانسته  پروژه های بسیاری را در این زمینه به معرض اجرا درآورد. و همواره جز پیشگامان در این صنعت بوده و  آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

جهت دریافت مشاوره و قیمت بروز تجهیزات می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت اقدام  کنید.

جهت دریافت مشاوره با البرزسازه تماس بگیرید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس