برای رفع بوی بد کولر آبی چکار کنیم؟

برطرف کردن بوی بد کولر آبی

کولر ها نیز مانند باقی وسایل و تجهیزات به رسیدگی و سرکشی  دوره ای نیاز دارند معمولا در پایان فصل گرما وشروع فصل سرما بهتر است به کولر آبی سرکشی شود آب داخل آن خالی شده و شسته شود برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و … به داخل کولر بهتر است آن را بپوشانید.

با شروع فصل گرما نیز لازم است در صورت نیاز پوشال ها عوض شوند، قطعات روغن کاری شوند و از جریان درست آب در داخل کولر مطمئن شویم . حتما پیش آمده در یک ظهر تابستانی هنگامی که در منزل هستید و در حال استفاده از خنکای کولر هستید ناگهان متوجه یک بوی بد و تند شوید به طوریکه شامه ی شما اذیت شود.اما علت بوی بد کولر چه می تواند باشد؟

اگر می خواهید بدون نیاز به سرویس کار وپرداخت هزینه مشکل بوی بد کولر را حل کنید در این مقاله همراه ما باشید.

اولین کار یافتن بوی بد کولر است

برای حل کردن این مشکل بهتر است کولر را مورد بررسی قرار دهیم کولر به یکی از دلایل زیر ممکن است دچار مشکل شده باشد قدم به قدم همراه ما باشید تا این موارد را بررسی کنیم.

محل قرار گیری کولر

ابتدا محلی که کولر قرار دارد را بررسی کنید، بر اساس استانداردهای گفته شده لازم است که دور کولر آزاد باشد یعنی چیزی نزدیک آن قرار نگرفته باشد باید هوا در اطراف آن جریان داشته باشد.وسایلی که در نزدیکی کولر است را بررسی کنید شاید علت بوی بد کولر به واسطه تجهیزات ویا آلاینده هایی که در اطراف کولر است باشد.

 در البرز سازه بخوانید: کانال سازی کولر در تهران

بررسی داخل کولر

هرگز نباید بستن دریچه های کولر را  فراموش کنید چرا که ممکن است حیوان و یا هر چیز دیگری داخل کولر شود،بهتر است دریچه کولر را باز کنید و به داخل آن نگاه کنید تا مطمئن شوید.

پوسیدگی پوشال ها

یکی از کارهایی که هنگام بررسی و سرکشی کولرهای آبی باید انجام داد بررسی پوشال ها است هر وسیله ای طول عمری دارد باید مراقب طول عمر پوشال ها بود بهتر است پوشال ها را به صورت تقریبی هر دوسال یکبارعوض کنید البته این تقریبی است و بستگی به کارکرد و شرایط کولر دارد .

اگر پوشال ها کولر پوسیده شده باشند ویا از نوع مرغوب نباشند ممکن است سریع هر بویی را به خود جذب کند.

عدم روغن کاری کولر

روغن کاری کولر را نباید هر گز فراموش کرد، روغن کاری نشدن کولر باعث خشک شدن وبه سختی کار کردن قطعات خواهد شد. سعی کنید تمام قطعات داخلی کولر تسمه، موتور و… را خوب روغن کاری کنید.

نیم سوز شدن ویا سوختن موتور ویا پمپ آب

اگر از کولر بوی بدی مثل بوی سوختگی بیاید یعنی احتمالا موتور کولر ویا پمپ آب نیمه سوزشده ویا کاملا سوخته در صورت استشمام این بو سریعا کولر را خاموش کنید چرا که نیم سوز شدن بهتر از سوختن کامل است. خراب شدن ویا تعویض این قطعه از کولر جزء پرهیزینه ترین خرابی ها در کولر آبی به حساب می آید.

رسوب کولر

کولر آبی به کمک آب محیط را خنک می کند و آب نیز دارای املاح است  و این املاح سبب ایجاد شوره و رسوب در کولر می شود که اگر تمیز نشود باعث کاهش کارایی کولر و کاهش عمر قطعات می شود از طرفی این رسوب ها بر روی دریچه های کولر، کف وسایر قسمت های کولر دیده می شوند و اگر تمیز نشوند می تواند علت بوی بد کولر آبی باشند.

همیشه گفته شده که بهتر است کولر در سایه قرار بگیرد تا از تابش مستقیم آفتاب دور بماند و هوای خنک تری تولید کند و همینطور از شوره زدن کولر جلوگیری شود. از طرفی شما با نصب یک فیلتر رسوب گیر در محل ورود آب به کولر می توانید از رسوب گیری کولر جلو گیری کنید.

عوامل زیادی می تواند در بوی بد کولر آبی موثر باشد.

چطور از شر بوی بد کولر آبی خلاص شویم؟

 • با انجام سرکشی های به موقع و دوره ای کولر
 • تعویض به موقع پوشال ها
 • روغن کاری صحیح و استفاده از روغن مناسب
 • استفاده از تصفیه کننده ی هوای مخصوص کولر
 • پوشاندن کولر در سایر فصول سال
 • استفاده از ترکیب مایع سفید کننده و آب برای از بین بردن بوی تند کولر(مراقب تغییر رنگ کولر باشید.)
 • استفاده از جوش شیرین و زغال چوب بعنوان جذب کننده بو در داخل کولر
 • قرار گیری مناسب کولر برای جریان بهترهوا اطراف کولر و دور بودن از تجهیزات دودزا و بودار
 • بعد از شستشو و استفاده از خوشبوکنندها و بوگیرها برای مدتی کولر را باز بگذارید تا خشک شده و بوی بد از کولر خارج شود.

چرا باید تعمیر کولر آبی را دراولویت قرار دهیم؟

وسایل سرمایشی جزء یکی از واجبات فصل گرما است که در تمام ساختمان ها، ادارات وحتی فروشگاه ها استفاده می شود، کندکار کردن کولر، بازدهی پایین ویا بوی بد کولر آبی و… می توان در هوای گرما بسیار آزار دهند باشد این خرابی ها ممکن است حکایت از خرابی های عمیق تر داشته باشد بطوریکه تا تعمیر و خرید مجدد کولر آبی باید چند ساعت تا چند روز گرمای هوای را تحمل کنید. پس بهتر است این نشانه ها را جدی بگیرید و بررسی کولر را به صورت دوره ای انجام دهید.

 

 • چه عواملی ممکن است باعث بوی بدن کولر آبی بشود؟
 • راهکارهای از بین بردن بوی بد کولر آبی چیست؟
 • چطور رسوب کولر آبی را از بین ببریم؟

برای مشاوره وقیمت با البرز سازه تماس بگیرید

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس