اشنایی با انواع کلاهک دودکش

شناخت انواع کلاهک دودکش بهمراه کاربردهای آن

کلاهک دودکش 

کلاهک دودکش یکی از قسمت های مهم در دودکش است، کلاهک ها مدل های متنوعی داشته و از جنس های مختلفی ساخته می شوند که بر اساس نوع نیاز می توان یکی را انتخاب کرد، مسئله مهم رعایت استانداردهای لازم برای عملکرد مناسب کلاهک ها است اگر این استانداردها درست رعایت نشود موجب اختلال در عملکرد خواهد شد.در این مقاله به بررسی انواع کلاهک ها و ویژگی ها هریک خواهیم پرداخت.

انواع کلاهک دودکش

کلاهک دودکش اچ (H )

کلاهک اچ در دو مدل گرد و چهار پهلو در بازار موجود هستند لازم است هنگام ساخت کلاهک اچ ساختار و زوایای باله های کلاهک به گونه ای ساخته شود که از نفوذ آب باران وبرف به درون دودکش جلوگیری کند.این کلاهک باید بصورت عمودی نصب شود و از نصب آن بر سر لوله های افقی اجتناب کرد چرا که موجب جمع شدن آلاینده ها و پس زدن دود به داخل دودکش می شود.

کلاهک دودکش اچ گرد: کلاهک دودکش گرد اچ جز قدیمی ترین کلاهک ها به شمار می رود این کلاهک به شکل اچ (H) می باشد .کار کلاهک این است که هوای داخل لوله دودکش را گرفته و از کلاهک به سمت هوای آزاد خارج کند.این کلاهک از 4 قطعه که به هم مونتاژ شده اند درست شده و تمام مقاطع آن بصورت گرد واستوانه ای است .

کلاهک دودکش اچ گرد را می توان از انواع ورق گالوانیزه ،ورق روغنی، ورق سیاه و استیل برای زمانی که محتوایات آلاینده آغشته به مواداسیدی است و احتمال خوردگی و جود دارد ساخت اما در صورت استفاده از ورق روغنی وسیاه برای ساخت کلاهک جهت جلوگیری از استهلاک  بواسطه گرما و سرما و شرایط محیطی از پوشش کوره ای برای آن ها استفاده می کنند.

ضخامت ورق کلاهک بسته به قطر کلاهک است پس هرچه میزان قطرکلاهک بیشترباشد ضخامت ورق مصرفی نیز بیشترمی شود.اتصال قطعات کلاهک دودکش اچ گرد در ورق هایی با ضخامت کم بوسیله نقطه جوش و در ضخامت های بالا با دستگاه جوش یا CO2  انجام می شود.

نکته مهمی که هنگام ساخت این کلاهک باید در نظر گرفت این است که قطعات کلاهک باید اندازه ای همسان با لوله اصلی دودکش داشته باشند چرا که کاهش قطر کلاهک دودکش باعث ایجاد اختلال در مکش دود به سمت خروجی خواهد شد پس بهتر است از تبدیلی که قطری کوچک تر از قطر اصلی لوله دارد استفاده نشود.

 

در بلاگ البرز سازه بخوانید: هود صنعتی چیست؛ کاربرد و ویژگی

 

درضخامت و قطرهای بالا برای نصب و جانمایی از فلنچ و در ضخامت های پایین تر از روش اُورلپ استفاده می شود؛ در صورتیکه لوله دودکش چهار گوش باشد از یک تبدیل چهار گوش به دایره استفاده می کنیم.

نکته ایمنی: هنگام نصب کلاهک حتما باید ارتفاع دودکش اچ از سطح پشت بام حداقل یک مترو نیم بالاتر باشد تا راندمان مکش در بالاترین سطح خود برسد.

کلاهک اچ H جز قدیمی ترین و پرکاربردترین کلاهک ها به شمار می آید.

کلاهک دودکش اچ چهار گوش: به طور کلی می توان گفت کلاهک های مدل اچ جز قدیمی ترین کلاهک ها هستند و با مکش ،هوای داخل کانال را به سمت بیرون بیرون، فضای آزاد هدایت می کند.در این نوع نیز نباید هرگز کلاهک دودکش از کانال کوچکتر باشد تا فرایند تخلیه هوای داخل لوله به درستی صورت بگیرد.

در این مدل همانند مدل گرد می توان از ورق روغنی ، ورق سیاه ، گالوانیز و یا استیل برای تولید استفاده کردتنها باید بخاطر داشت که در این نوع نیز در صورت استفاده از ورق روغنی یا سیاه باید از پوشش کوره ای استفاده کنیم و ضخامت ورق در تمام دودکش ها بسته به میزان قطر کلاهک است.

برای اتصالات قطعات کلاهک اچ چهار گوش چنانچه در ساخت آن از ورق با ضخامت کم یا متوسط استفاده شده باشد روند اتصال آن بصورت اتصالات کانال چهارگوش هوا می باشد اما اگر درساخت کلاهک از ورق ضخیم استفاده شده باشد درآن صورت برای اتصال قطعات به یکدیگر از جوش کامل قطعات به یکدیگر استفاده می کنیم.

کلاهک اچ چهارگوش مانند گرد به دو صورت همپوشانی و فلنچ بر روی کانال اصلی دودکش نصب می شود و حتما باید کلاهک دودکش حداقل یک مترو نیم از ارتفاع سطح بام بالاتر باشد.

کلاهک دودکش پره ای

از این نوع از کلاهک ها برای تخلیه دود و آلاینده ها موتورخانه ها، شومینه، هود، آبگرمکن و بخاری های گازی یا نفتی استفاده می شود.داشتن ظاهر زیبا ، شیک و دکوری این کلاهک ها که قابلیت رنگ زدن دارند باعث شده تا استفاده ازآن ها جلوه و زیبایی خاصی به ساختمان ببخشد.

کلاهک دودکش پره ای چهار گوش : جز یکی از پرکاربردترین کلاهک ها به شمار می رود؛این کلاهک از چند پره موازی Z شکل  که معمولا تعداد 4 پره است (می توان بنابر سفارش مشتری افزایش یابد.) ساخته شده است به طوری که هر پره به گونه ای طراحی و تعبیر شده که در برابر نفوذآب و گردوخاک و… مقاوم باشد.حداقل ارتفاع لازم از سطح پشت بام برای این کلاهک ها حدودا 30 سانتی متر است.این کلاهک را با هر نوع ورق می توانیم بسازیم در صورت استفاده از ورق استیل در ساخت آن ها از دو نوع ورق 304 و 316 بیشتر استفاده می شود.

استفاده از رنگ کوره ای بر روی سطح دو طرف کلاهک دودکش پره ای باعث می شود قسمت داخلی کلاهک که به دلیل گرما وسرم دچار میعان می شود دیرتر دچار اکسیدگی و زنگ زدگی شود.

ضخامت ورق مصرفی برای ابعاد معمولی و پایین کلاهک یک میل و در ابعاد بزرگتر این ضخامت به دو میل نیز خواهد رسید.

کلاهک دودکش پره ای گرد : این کلاهک از هر جنس ورق و درهرقطری قابل تولید است؛ این کلاهک دودکش از یک پایه استوانه ای و تعدادی پره گریلی گرد در بالای پایه و یک کلاه مخروطی شکل ساخته شده و براساس محاسبات استاندارد و دقیق تولید می شود.فاصله بین پره ها بگونه ای است که مانع از نفوذ گردوخاک، بادو باران به داخل است.

کلاهک دودکش پره ای را می توان بر اساس درخواست و سفارش مشتری در ابعاد و سایز وتعداد پره های مختلف ساخت.

کلاهک دودکش طرح چینی

شکل این کلاهک بصورت یک استوانه و یک تاج تو خالی است.

کلاهک دودکش طرح چینی گرد : اگر قطر کلاهک این دودکش از قطر پایه کلاهک کوچکتر باشد آب و باران به راحتی به داخل آن نفوذ می کند پس باید کلاهک آن بزرگتر از پایه باشد، از طرفی ارتفاع تاج کلاهک باید به اندازه ای باشد که در خروج دود اختلال ایجاد نکند و از ورود آب باران و برف به داخل پایه کلاهک جلوگیری کند.

کلاهک دودکش طرح چینی چهار گوش: این نوع کلاهک نیز تمام ویژگی ها و شرایط ذکر شده برای مدل دودکش طرح چینی گرد را دارد و تنها تفاوت درشکل چهار گوش ویا گرد بودن آن ها است.

یکی از انواع کلاهک ها کلاهک چینی گرد است .

 جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد کانال کولر گرد کلیک کنید.

کلاهک دودکش طرح آلمانی

 کلاهک دودکش آلمانی در سقف کارخانه های مواد غذایی ، کارخانجات آرد و گندم و… استفاده می شود دودکش طرح آلمانی یک دودکش صنعتی است که معمولا از جنس گالوانیزه ساخته می شود اما استفاده از ورق های دیگر نیز بدون مشکل هستند، اگر ضخامت ورق به کار رفته در این دودکش ها یک میل و یاکمتر بود برای اتصال قطعات از نقطه جوش و اگر ضخامت ورق مصرفی در بدنه کلاهک بیش از یک میل باشدبرای اتصال قطعات از نقطه جوش استفاده می کنیم.ضخامت به کار رفته در این نوع از کلاهک ها به قطر و نوع کاربرد کلاهک بستگی دارد.

 کلاهک گردان

نحو کارکرد کلاهک گردان به این شکل است که نیروی محرک خود را از جریان هوا می گیرد،با وزش باد شروع به چرخش می کند و با مکانیسم ایجاد جریان هوا از پایین به بالا باعث تخلیه هوای داخل محیط می شود. این کلاهک از چندین پره منحنی شکل محدب در در قطرهای مختلف بصورت نامنظم در حجم کره تشکیل شده است، این پره ها به گونه ای ساخته و تنظیم شده اند که در جهت مسیر وزش باد باشند تاعبور باد در لابلای پره ها موجب حرک کلاهک گردان شود.

برای افزایش ایستایی این نوع کلاهک ها از یک پایه استوانه ای شکل استفاده می شود، در مرکز این استوانه یک تسمه سه کنج به کار رفته است که شبکه پره ای کروی شکل را بواسطه یک بلبرینگ می چرخاند.کلاهک ها معمولا در بالاترین نقطه سازه(تیزی یا هشتی) قرار داده می شوند که برای این کار از یک پایه تحت عنوان تبدیل چهارگوش به گرد در زیر استوانه کلاهک گردان هم اندازه با تیزی سقف ساخته می شود.

جنس این کلاهک معمولا از ورق گالوانیزه و با ضخامت های 0.5 ،0.6 ،0.7  میلیمتر و قطر 15-20-25-30-35-40-45-50-55 و 60 سانتی متر ساخته می شوند. از این کلاهک در سوله ، کارخانه، سرویس بهداشتی و انبارها استفاده می کنند.

کلاهک های گردان بواسطه بی صدا بودن ، عدم نیاز به استفاده از برق  برای کار کردن، نصب راحت و سریع، داشتن راندمان مناسب حتی با وزش کم باد ، مکش هوای داخل محیط توسط کلاهک گردان بدون بازگشت هوا به داخل و… دارای محبوبیت هستند.

یک کلاهک مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد

  • وزش باد در عملکرد طبیعی کلاهک اختلال ایجاد نکند.
  • آب باران، برف، گردو خاک ، اشیاه و پرنده ها به داخل لوله نشود.
  • استفاده ازیک کلاهک مناسب برای جلوگیری از لانه گزینی پرندگان و حیوانات (مانند کلاهک H)

نکاتی که هنگام نصب کلاهک دودکش ها باید رعایت شود

  • ‌استفاده از کلاهک مناسب
  • عدم قرارگیری مانع در مسیر خروجی دودکش
  • ‌عدم قرارگیری کلاهک زیر دامنه‌ی سقف ، مجاور پنجره‌های اتاق  یا سرویس‌های بهداشتی
  • ‌کلاهک باید حداقل 1.5 متر از سقف بام بلندتر باشد
  • عدم استفاده از کلاهک کوچکتر ازکانال دودکش
  • اطمینان از نصب و اتصال بدون درز قطعات کلاهک با کانال دودکش

 

برای مشاوره وقیمت با البرز سازه تماس بگیرید

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس