نکات واقداماتی که برای نصب فلاشینگ نما لازم است بدانید.

نصب فلاشینگ نما و نکاتی که باید دراین باره بدانید

 فلاشینگ (Flashing)چیست؟

با نصب فلاشینگ نمای ساختمان از نفوذ آب به داخل نما، دیوار و پنجره های نمای ساختمان خود جلوگیری کنید. یکی از مشکلات عدیده ای که این روزها نمای بسیاری از ساختمان ها را گرفتار کرده نم یا همان رطوبت است. این معضل نه تنها زیبایی و کیفیت نمای ساختمان را تحت تأثیر قرار می دهد بلکه موجبات پیدایش مسائل و مشکلات عمیق تر و بعضاً پرهزینه تر را در دامن مالکین ساختمان ها می گذارد.

یکی از تدابیر مهم و سرنوشت سازی که بایستی در همان ابتدای ساخت و ساز به کار گرفته شود استفاده از یک سری عناصر و متریال های طراحی نمای ساختمان است تا به کمک آن بتوان نمای ساختمان را از هرگونه رطوبت یا نم مخرب در امان نگه داشت. یکی از همین متریال های کاربردی نصب فلاشینگ می باشد. در حقیقت مهندسین و پیمانکاران ساخت و سازهای ساختمان با به کارگیری این تکنیک موجبات حفظ زیبایی و کیفیت نمای ساختمان را فراهم می آورند بلکه تمامی زوایای داخلی را نیز از آسیب های درونی مصون نگاه می دارند. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات کافی و درخور نیازی در رابطه با طراحی و نصب فلاشینگ نما را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

همه چیز درباره نصب فلاشینگ نما

راه اندازی و نصب فلاشینگ نما در ساختمان های متعدد موجب می گردد تا هزینه های نگهداری از نمای ساختمان برای مالکین آن به حداقل ممکن رسیده و از سوی دیگر خاصیت عایق پذیری نمای آن برای سالیان متمادی افزایش یابد. در حالت کلی فلاشینگ به محصولی گفته می شود که از آن برای پوشش سطح دیوارهای خارجی یک ساختمان اعم از قرنیز پنجره، پشت بام، سقف های شیروانی و… استفاده می گردد. اما عمده ترین کاربرد آن در راستای آب­بندی نمای ساختمان و پنهان کردن سازه هایی است که به هنگام ساخت و ساز ساختمانی به وجود آمده اند. علاوه بر این ها با نصب و راه اندازی این ابزار بر روی قاب پنجره ها، نه تنها از نفوذ هوا، غبار و آب به محیط داخلی ساختمان جلوگیری به عمل می آید بلکه جذابیت و زیبایی خاصی هم به آن ها می بخشد.

در بلاگ البرزسازه بخوانید: هرآنچه باید در باره فلاشینگ بدانید 

شیوه نصب فلاشینگ ساختمان چگونه است؟

همان‌گونه که در مطالب فوق هم به آن اشاره شد راه اندازی و نصب فلاشینگ ساختمان ویژگی های منحصر به فرد کاربردی را برای کاربرانش به ارمغان می آورد از جمله آنکه نمای خارجی ساختمان از تمامی مسائل و عوامل محیطی از قبیل برف، گردو غبار و باران مصون می ماند، زیبایی خاصی به ساختمان می بخشد این موارد باعث شده تا این روزها تمامی ساختمان های مدرن و نوساز برای طراحی نمای بیرونی از این ابزار کاربردی استفاده می کنند.

نکاتی در رابطه با نصب فلاشینگ (نصب قرنیر)

به طور عمده طراحان نمای بیرونی ساختمانی از میان ورقه هایی همچون ورقه های آهنی گالوانیزه، ورق های آلوزینک، آلومینیوم، جنس و متریالی مرغوب را برای کاور کردن نمای ساختمان انتخاب می کنند که ضخامت های متغییری دارند و عمدتاً از اندازه ای تقریبی 0.4 میلی متر به بالا در نظر گرفته می شوند.

در رابطه با شیوه اجرا و نصب فلاشینگ یا همان نصب قرنیز باید گفت که ابتدا بر اساس طرح پیشنهادی طراحان و مهندسین ساختمانی در ابعاد و اندازه های گوناگون ساخته و برش داده می شوند، همچنین نصب انواع مدل های فلاشینگ در سازه های شیروانی به این صورت است که قطعات برش داده آن را به آخرین قسمت از بخش فلزی و در زیر صفحات شیروانی نصب می کنند،به این ترتیب مانع از ورود آب های ناشی از باران، شست و شو و… به درون سازه های شیروانی می گردد.

نکته مهم و قابل توجه در رابطه با این موضوع این است که برای ساخت و نصب فلاشینگ نما، بایستی شرایط جوی محیط در نظر گرفته شود. طراحان ساختمانی با در نظر گرفتن تدابیر حفاظتی از ورقه های سیاه روغنی یا همان ورقه های گالوانیزه برای تولید و نصب این تجهیزات استفاده می کنند. ناگفته نماند در بسیاری موارد از ورقه های استیل برای زیباسازی استفاده می شود علاوه بر آن برای اطمینان بیشتر از استحکام نصب فلاشینگ ساختمان، نسبت به رنگ آمیزی فلاشینگ ها اقدام به عمل می آید.

مراحل تولید و نصب فلاشینگ

شرکت ساختمانی البرز سازه با سال های متمادی سابقه درخشان در زمینه تولید و نصب فلاشینگ کار در سراسر کشور، مشاوره و راهنمایی های صحیح، کاربردی و رایگان را زمینه انتخاب بهترین ورق به کار رفته در ساخت این ابزار و نصب آن در نماهای مختلف ساختمانی در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. تکنسین ها و مهندسین مجرب و حاذق در این شرکت محصول نصب شده خود را از جهت کیفیت و مرغوبیت در تولید و نصب تضمین می کند. در ادامه مطلب به شرح کامل مراحل نصب فلاشینگ نما توسط شرکت البرز سازه می پردازیم.

مراحل اجرای فلاشینگ

 •  طراحان و سازندگان البرز سازه ابتدا بر اساس نیاز مشتری و همچنین نوع پروژه، اندازه، نوع و ضخامت ورق را مشخص می کنند.(هر اندازه قطر و ضخامت ورق بالاتر باشد طول عمر مفید آن نیز برای سالیان متمادی افزایش می یابد.)
 • یکی از مراحل نصب فلاشینگ ساختمان مربوط به برش کاری آن است. در این مرحله مهندسین البرز سازه ورقه های انتخابی را در اندازه های از پیش تعیین شده و مورد نیاز به کمک دستگاه های تمام اتوماتیک برش داده تا برای مرحله خم کاری آماده شوند.
 • خم کاری یکی دیگر از مراحل مهم در تولید و نصب فلاشینگ نما است که در آن ورقه های برش داده شده بر روی یک سطح صاف در زاویه های 30، 45 و 90 سانتی متری به صورت کمان یا نیم دایره خم می شوند.
 • مرحله پایانی نصب: تمامی اقدامات مربوط به جوشکاری و رنگ آمیزی ورقه های خم شده در این مرحله انجام می شوند. به این صورت ورقه هایی که برای نصب فلاشینگ نما انتخاب، برش و خم کاری شده اند طی اقداماتی به یکدیگر متصل شده و سپس رنگ آمیزی می شوند. اگر برای اتصال این ورقه ها نیازی به جوشکاری نباشد، به عبارتی آن ها را به وسیله پرچ کاری به یکدیگر متصل کنند در این صورت نیازی به رنگ آمیزی آن ها نخواهد بود.

برای آشنایی با فلاشینگ بام کلیک کنید.

آشنایی با نصب انواع فلاشینگ ساختمان

به طور کلی نصب فلاشینگ ها در ساختمان های مختلف تنها محدود به یک مدل نمی شود. در واقع این محصولات از لحاظ رنگ، طرح و ابعاد در انواع گوناگونی طبقه بندی می شوند. در ادامه به معرفی برخی از آن ها که به لحاظ قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد خود دارای کاربری بیشتری هستند خواهیم پرداخت.

انواع مدل های فلاشینگ

 • فلاشینگ مدل یو: نصب این مدل از فلاشینگ همان‌گونه که از نامش هم پیدا است به حالت یو خم کاری شده می باشد و عمدتاً زاویه آن 90 درجه است. از مشخصه های اصلی این مدل این است که دارای لبه هایی با حالت خم کوچک به سمت داخل می باشد. بهره مندی از چنین مشخصه هایی سبب می گردد تا در طول اجرا و نصب فلاشینگ بر روی نمای ساختمان، حالت موجی بر روی ورقه ها ایجاد نگشته و ساختمان ظاهر زیبا و جذاب خود را حفظ کند. از مهم ترین مزیت در نصب این مدل از فلاشینگ ها مقاومت و استحکام بالای آن است. به علاوه آنکه در انواع رنگبندی ها و ابعاد متنوع تولید و نصب می گردد.
 • فلاشینگ نبشی: اجرا و نصب فلاشینگ های نبشی به این صورت است که لبه های ورق به سمت خارج خم شده است. این حالت خم شدگی در فلاشینگ نبشی باعث زیبایی و استحکام بالای آن می شود. قابلیت تولید و نصب در رنگ ها، ابعاد، اندازه و ضخامت های مختلف از دیگر ویژگی های کاربردی فلاشینگ های نبشی محسوب می شود.
 • فلاشینگ مدل سه پله: به طور عمده مدل سه پله از فلاشینگ ها در زاویه های 90 درجه تولید و نصب می گردند و معمولاً از آن ها به منظور پیشگیری از پوسیدگی نمای ساختمان و یا خرابی ورق های فلاشینگ استفاده می شود. از مهم ترین مشخصه های آن ها می توان به خم شدگی و انعطاف پذیری بالای ورق ها اشاره نمود. معمولاً از آن ها در جهت کاربری های گوناگون استفاده می شود.
 • فلاشینگ مدل تاچ: در حالت کلی مدل تاچ از فلاشینگ ها به اندازه ها و زاویه های از پیش مشخص شده ای تولید و نصب می گردند. در واقع می توان این را یکی از تمایزهای بارز این مدل با سایر مدل های فلاشینگ در نظر گرفت. به علاوه آنکه این مدل از سه قسمت رویه، فوم درزگیر و همچنین فلاشینگ زیره تولید و به بازار عرضه می شود. از جمله قابلیت های آن می توان به آب بندی نمای ساختمان و کاور کردن موج ساندویچ پانل ها اشاره نمود.

قیمت فلاشینگ نما

در تعیین قیمت فلاشینگ بر روی پروژه های مختلف، هر عامل مهمی می تواند دخیل باشد. اینکه کدام جنس یا مدل از فلاشینگ را برای نصب بروی پروژه در نظر گرفته ایم، متراژ ،جنس، اندازه و ضخامت ورق ها همه و همه در تعیین هزینه  نقش تعیین کننده ای دارند.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت فلاشینگ نمای ساختمان می توانید به کارشناسان البرز سازه در ارتباط باشید.

نکات پایانی نصب فلاشینگ

 • اول از همه تمامی مهندسین سازه های ساختمانی بایستی بر این امر مهم واقف شوند که حتما پیش از اجرا و نصب انواعی از فلاشینگ ها محل مورد نظر را به کمک سیمان آماده شده صاف و محکم کاری کنند. به بیانی ساده تر سطح روی دیوار یا هر مکان دیگری که قرار است فلاشینگ بر روی آن نصب گردد بایستی به وسیله سیمان آماده شده محکم کاری و صاف شود.
 • حتماً بایستی به بادخیز بودن محل مورد نظر توجه داشت. در این صورت حتماً برای زیرسازی محل از قوطی یا نبشی استفاده شود. برای انجام این کار می توان فلاشینگ ها را به نبشی یا قوطی به وسیله پرچ کاری به هم متصل نمود.
 • زمانی که محل مورد نظر برای نصب فلاشینگ کاملاً سیمان کاری شد باید به این نکته توجه داشت که ملات سیمان کمی شیب به سمت داخل داشته باشد. انجام چنین کاری موجب می شود تا باران و برف و یا سایر عوامل آبی به داخل نفوذ نداشته باشند.
 • از دیگر نکات مهم و قابل توجه در زمان نصب فلاشینگ نما این است که محل اتصال قطعات فلاشینگ حتماً بایستی چسب آب بندی انجام شود. البته می توان از بتونه کاری هم برای انجام این کار استفاده نمود.

برای استعلام قیمت نصب فلاشینگ و مشاوره رایگان از خرید ورق تا ساخت  و نصب فلاشینگ با کارشناسان  البرز سازه تماس بگیرید.

 • قیمت فلاشینگ نما چگونه محاسبه می شود؟

        بر اساس تعداد خم وضخامت ورق محاسبه می شود.

 • علت استحکام فلاشینگ نبشی چیست؟

      حالت خم شدگی در فلاشینگ نبشی باعث زیبایی و استحکام بالای آن می شود.

 • قیمت فلاشینگ به چه عواملی وابسته است؟

     متراژ ،جنس، اندازه و ضخامت ورق ها همه و همه در تعیین هزینه  نقش تعیین کننده ای دارند.

 • آیا عوامل محیطی بر نصب فلاشینگ موثر است؟

       بله،هنگام نصب نبشی عوامل محیطی از جمله بادخیز بودن را باید لحاظ کرد تا در صورت نیاز از قوطی ونبشی برای زیرسازی استفاده شود.

برای مشاوره وقیمت با البرز سازه تماس بگیرید

6 دیدگاه

  1. سلام
   وقت بخیر

   بله اجرای پروژه های فلاشینگ و کانال های تهویه در تمامی شهرهای ایران امکان پذیر می باشد.
   می توانید جهت دریافت مشاوره و طلاعات بیشتر با شماره های شرکت تماس حاصل نمایید.

  1. با سلام
   لطفا با شماره های شرکت تماس حاصل کنید تا همکاران ما درباره ی اجرای پروژه فلاشینگ شما رو کامل راهنمایی کنند

  1. سلام
   وقت بخیر
   بله می تونید با شماره درج شده تماس حاصل کنید تا از مشاوره رایگان بهره مند شده و از نحوه انجام پروژه های شهرستان اطلاعات کسب کنید

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس