چگونه کولر آبی راسرویس کنم؟

قدم به قدم تا راه اندازی و سرویس کولرهای آبی

چگونه کولر آبی را سرویس کنیم؟

عملکرد درست کولرهای آبی نیازمند  بررسی به موقع و سرویس کولرهای آبی است، کولرهای آبی به واسطه قیمت پایین و مصرف انرژی کمتر بیش از کولرهای گازی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین جهت برای بهبود عملکرد و کاهش مصرف حامل های انرژی و صرفه جویی  نیاز است که کولرهای آبی سرویس شوند اما چگونه کولر آبی را سرویس کنیم؟ این سوالی است که شاید ذهن افراد بسیاری را به خود مشغول کرده باشد ما درادامه به بررسی مراحل سرویس کولر آبی خواهیم پرداخت.

چرا کولرهای آبی به سرویس نیازدارند؟

اگر می خواهید در هوای گرم تابستان گرما زده نشوید و بتوانید کارهای خود را به راحتی انجام دهید و از بیشترین بازده کولر خود استفاده کنید باید حتما پیش از راه اندازی آن را سرویس کنید. بهتر است در شروع استفاده از کولر آن را کاملا سرویس کنید و در زمان استفاده نیز هرچند وقت یکبار مثلا ماهانه یکبار ویا دوهفته یکبار به آن سرکشی کنید و از عملکرد آن مطمئن شوید.

با شروع فصل گرم نیاز به بررسی و سرویس کولر است،باید کولر را باز کرد آن راشست، روغن کاری کرد، از کارکرد درست قطعات آن مطمئن شد، برق کشی آن را مورد بررسی قرار داد و…البته اگر شما فرد فنی و کاربلدی در این مورد نیستید هرگز دست به آچار نشوید واز متخصصین این حوزه بخواهید تاکار شما را انجام دهند.

مراحل سرویس کولر آبی

قبل از اقدام به سرویس کولر آبی ، در یچه ها کولر را بازکرده و یک دستمال و یا پارچه مرطوب در جلوی آن قرار دهید تا هنگام روشن کردن و تست اولیه گرد و خاک موجود در کانال وارد خانه نشود، مورد بعدی که باید پیش از سرویس کولر آن را مورد بررسی قرار دهید تراز بودن کولر است اگر کولر تراز نباشد شناور، پمپ ،دینام و… به درستی کار نخواهند کرد. مراحلی که برای سرویس کولر آبی باید انجام شود شامل موارد زیر است:

 • مطمئن شوید کولر خاموش است : دکمه خاموش کولر را بزنید و آن را از برق بکشید چرا که ممکن است قطعات ویا بدنه کولر برق داشته باشد وخطرناک باشد.
 • بازکردن درهای کشویی کولر: درهای کولر از بالا به صورت کشویی باز می شوند آن ها را باز کنید و ببینید که آیا پوشال ها نیاز به تعویض دارند یا نه ؟ اگر پوسیده شده اند لازم است که حتما آن ها را عوض کنید چرا که پوشال ها بهترین مکان برای رشد باکتری ها هستند، اگر نیاز به تعویض پوشال ها نبود بهتر است آن ها شسته و خیس کنید.

لازم است که پوشال ها را حداقل دو سال یکبار عوض کنید حواستان باشد که پوشال های جدید را قبل از استفاده خوب خیس کنید و سایز پوشال  را متناسب با درهای کولر تهیه کنید.

 

این مقاله را بخوانید: چطور بوی بد کولر آبی را از بین ببریم؟

 

 • شستن کولر : در این مرحله شما باید درها، کف کولر و قطعات داخلی کولر مثل پمپ ، شناور،دینام، فن و… را تمیز بشورید تا رسوب و موارد دیگر از آن زدوده شوند. هنگام شستن قطعات مراقب باشید چرا که قطعات داخلی کولر و لبه ها ی کولر تیز هستند و ممکن است  به شما آسیب وارد کنند. اگر کولر شما به گونه ای است که امکان شستن پره های حلزونی را دارد بهتر است آن را بشویید.
 • روغن کاری کردن : چون کولر مدتی کار نکرده بهتر است قطعات آن از جمله دینام ، فن کولرو یاتاقان ها ی کولر که در دوسر محور مرکزی فن قرار دارند را روغن کاری کنید تا بهتر کار کند.
 • بررسی درستی عملکرد قطعات: بررسی کنید که پمپ آب، تسمه و فن بدون مشکل باشند در صورت مشاهده هرگونه فرسودگی ویا پاره گی بهتر است تسمه را تعویض کنید.
 • بررسی سیستم توزیع آب کولر و تنظیم بودن شناور : در این بخش کنترل کنید که سیستم آب درستی کار کند و آب به پنجره ها کولر و تمام پوشال ها برسد و لوله های توزیع آب مسدود نشده باشند.

کار شناور تنظیم آب ورودی به  کف کولر است مطمئن شوید که شناور به موقع آب را قطع و یا وصل کند. در صورت تراز نبود شناور ممکن است آب بیش از حد به کولر وارد شد که نتیجه آن سریز شدن آب به داخل کولر است و یا اینکه کمتر از استاندارد آب وارد کولر می شود که باعث اعمال فشار به پمپ آب شده و نمی تواند پوشال ها را به حد کافی خیس کند.

 • تست عملکرد کولر: در این مرحله داخل کولر آب بریزید و آن را روشن کنید سپس برای چند دقیقه کارکرد کولر را مورد بررسی قرار دهید ببینید ، فن ، دینام، شناور و مابقی قطعات به درستی کار می کنند، بررسی کنید که آیا آبرسانی به درستی انجام می شود.
 • چک کردن برزنت کولر: در این مرحله باید برزنتی که رابطه کولر با کانال است را مورد بررسی قرار دهید مطمئن شوید روزنه ای برای خروج هوای خنک به بیرون وجود ندارد.

البته ممکن است کولربسیار دقیق تنظیم شده باشد و برای اتصال کانال با کولر نیاز به استفاده از برزنت نشده باشد و یا به جای برزنت از تجهیزات جدید موجود در بازار استفاده شود.

 • سایه بان کولر: از آنجایی که بیشتر کولرهای آبی بر روی پشت بام ها قرار دارند بهتر است موقعیت کولر به گونه ای باشد که آفتاب کمتری به آن بتابد تا عملکرد بهتری داشته باشد اگر کولر در موقعیت خوبی نیست شما می توانید برای آن یک سایه بان تدارک ببینید تا از تابش مستقیم خورشید به آن جلوگیری شود.

پس ازبررسی تمام مراحل گفته شده شما می توانید کولر را روشن کرده و از خنکای آن استفاده کنید توجه کنید که سرکشی به کولر را جز برنامه ها قرار دهید و در صورت مشاهده هر گونه عملکرد ضعیف، بوی سوختگی، باد گرم ویا صداهای غیر معمول کولر را مجدد مورد بررسی قرار دهید.

ایجاد سایه بان برای کولر آبی از اهمیت بالایی برخوردار است پس هنگام سرویس کولر آبی آن رافراموش نکنید

نکاتی که در زمان راه اندازی کولر آبی نباید فراموش شوند

 • حتما به تراز بودن کولر و سپس تراز بودن شناور دقت داشته باشید.
 • در صورت نداشتن دانش و تجریه کافی کار را به کاردان بسپارید.
 • هنگام شستن کولر مراقب قسمت برق کشی کولر باشید و از شستن آن خود داری کنید.
 • جهت افزایش کارایی کولر بهتر است پس از گذشت چندین ساعت از روشنایی کولر آن را اندکی خاموش کنید.
 • بهتر است هنگامی که کولر آبی روشن است جهت گردش بهتر هوا گوشه پنجره و در را باز بگذارید.

 

 • پوشال های کولر آبی بهتر است چند وقت به چند وقت تنظیم شود؟
 • کار شناور در کولر آبی چیست؟
 • اگر شناور کولر آبی تنظیم نباشد چه اتفاقی می افتد؟

برای مشاوره وقیمت با البرز سازه تماس بگیرید

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس