استفاده از هودها در محیط های صنعتی و آشپزخانه ها بسیار مهم است

انواع هود صنعتی+هودآشپزخانه را بشناسید

هود(Fume hood)

هود آلاینده، بو و گرد وغبار را مانند یک مکنده در هوای محیط جذب کند و هوای تصفیه شده را به محیط بر می گرداند. هودها به طور کلی یا به صورت خانگی ویا صنعتی هستند. بدون شک همگی با هودهای خانگی آشنایی دارید این هودها معمولا در بالای اجاق گاز نصب می شوند و بوهای ناشی از آشپزی و آلاینده های موجود در محیط را گرفته و هوای را از آلودگی ها تمیز می کنند هودهای خانگی به سه نوع مختلف کتابی، شومینه ای وتخت تقسیم می شوند.

هود صنعتی

امروزه هودهای صنعتی نسبت به گذشته بسیار پرکاربرد شده است هود صنعتی دارای ظرفیت و قدرتی چندین برابر هودهای خانگی هستند این هودها با دام انداختن دود، بخار، چربی، بوی غذاهای درحال پخت وگازهای مضر رابه سمت خروجی فن ها هدایت می کند که منجر به کاهش دما و بهبود کیفیت هوا می شود.

تصور کنید به رستورانی رفته اید و منتظر آماد شدن سفارش خود هستید اگر رستوران از تهویه هوای مطبوع برخوردار نباشد و فن ها و هودهای آشپزخانه به درستی کار نکنند بوی ناشی از پخت و پز و همینطور ازدحام در رستوران شما را کلافه می کند و به خاطر استنشاق بوهای متفاوت میل شما به طور کلی به غذا از دست می رود به همین جهت بهتر است بسیار از مراکز شلوغ که امکان وجود آلاینده ، دود و هرنوع بوعی در آن ها زیاد است از هودها و تهویه هوای مناسب استفاده کنند.

نکته دیگری که بسیار پر اهمیت است انتخاب یک سیستم تهویه هوا و هود متناسب با ظرفیت و فضا است چرا که یک انتخاب ناآگاهانه می تواند منجر به شرایط نامطلوب بعدی شود.

انواع هود صنعتی

درهودهای صنعتی عموما فن در خارج از سیستم قرار می گیرد،هودهای صنعتی را بر اساس شکل ظاهر، متریال مورد استفاده ، تعداد جداره ، نحوه قرار گیری و تکنولوژی که در ساخت آن به کار رفته است به دسته های مختلفی تقسیم می کنند.

هودها را به دو دسته کلی واصلی صنعتی و محصور کننده تقسیم می کنند.

 هود محصور کننده(Enclosing hood)

به هودی که قابلیت جذب آلاینده ها و ذرات چربی موجود را به طور کامل و یا نسبی در محیط دارد گفته می شود،این نوع جز بهترین هودها به شمار می روند چرا که قدرت جذب و نگهداری آلاینده ها را در درون خود دارند از آنجایی که این نوع از هودها به جریان کمی برای انجام فرایند و کنترل مکش  نیاز دارند پس می توان گفت که در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

احتمال درگیر شدن افراد با آلاینده ها در محیط هایی که از این نوع هود استفاده می کنند کمتر است و به طبع ایمن آن نیز بالاتر است.

هود صنعتی بیرونی (Exteror hood)

هودهای صنعتی بیرونی در نزدیکی منبع آلاینده نصب می شوند ایراد عمده این هودها محصور نکردن منبع آلاینده است و همین باعث می شود از زمان انتشار آلاینده تا زمانی که توسط هود به دام می افتند احتمال مواجه افراد با آلاینده ها افزایش یابد،پس هرچه هود به منبع آلاینده نزدیک تر باشد میزان جذب آلودگی آن نیز بیشتر می شود.

هودها را می توان به دیوار ویا سقف وصل کرد.

هودها براساس نحو قرار گیری ونصب

مرکزی

این دستگاه ها همانطور که از نامشان پیداست در مرکز و سقف نصب شده و به دو صورت فیلتردار و بدون فیلتر در بازار موجود هستند.

دیواری

این هودها چون درکنار دیوار قرار می گیرند به همین نام شناخته می شوند از جنس استیل بوده وبا پیچ به دیوار متصل هستند و به شکل مکعب و ذوذنقه دیده می شوند.

 

در بلاگ البرزسازه بخوانید: دانستنی ها ی دریچه تنظیم هوا

مشخصات فنی هودصنعتی

هودهای صنعتی و هود آشپزخانه از لحاظ ساختاری بسیاربه یکدیگر مشابه هستند فقط در اندازه و نوع مواد سازنده متفاوت هستند، یک هود از فیلتر،حسگردود و گاز،روشنایی،کلید تنظیم دورموتور تشکیل می شود.هودهای صنعتی قابل طراحی و تولید در ابعاد استاندارد و سفارش نیز هستند.

دلایلی که نشان می دهد باید از هود صنعتی استفاده کنیم

استفاده از هود صنعتی در رستوران ها و آشپزخانه ها ازاهمیت ویژه ای برخوردارا است،هودها علاوه بر برطرف کردن بو، رطوبت،دود و آلاینده های موجود در محیط را نیز جذب می کنند، داشتن دستگاه تهویه مناسب یکی از دلایل موفقیت در رستوران ها،فست فودها و مراکز است.

انواع دسته بندی برای هودهای صنعتی

دسته بندی بر اساس متریل

این هودها بر اساس متریال سازنده به سه دسته استیل ، آلومینیوم، گالوانیزه تقسیم می شوند برای ساخت هود هر یک از این متریال متریال ها برای ساخت هود بر اساس محل بکارگیری ،میزان بودجه خریدار متفاوت است.متریال به کار برده شده در ساخت این هودها می تواند استنلس استیل 304 ویا آلومینویم و یا ورق گالوانیزه باشد.

دسته بندی بر اساس تعداد جداره ها

به دو دسته تک جداره و دو جداره تقسیم می شوند هودهای تک جداره جز ساده ترین هودها به شمار می روند و فاقد ورودی هوا هستند وهوای اطراف را از طریق کانال به بیرون می دهند همین باعث شده تا قیمت پایین تری نسبت به دو جداره داشته باشند.

هودهای دوجدار جز پیشرفته ترین هودها هستند ودارای قیمت بالاتری نسبت به تک جداره ها دارند، این هودها از پخش شدن آلودگی در محیط جلوگیری کرده و سرعت تخلیه دود ومواد آلاینده درآن ها بالاتر است وهمین موضوع باعث کاهش مصرف انرژی در این هودها می شود.

هودها را بر حسب نوع نصب نیز می توان در نظر گرفت، اگر هودها با پیچ و مهره نصب شوند به راحتی می توان قطعاتی را به آن ها اضافه ویا کم کرد و حتی جای آن ها را تغییر داد اما در هودهای پرچ شده این امکان وجود ندارد واین مزیت خود را در رستوران و مجتمع هایی که استیجاری هستند نشان می دهد.

مکان هایی که نیاز به هود صنعتی دارند

از جمله مکان هایی که نیاز به هود صنعتی به جد احساس می شود در آشپزخانه های صنعتی است از هودها در آشپزخانه ها،بیمارستان ها، رستوران ها،کترینگ ها، هتل ها ومکان های صنعتی ،کارخانه ها، کارگاه ها ، آزمایشگاه هاو… است.

قیمت هود صنعتی

عواملی که می توانند بر قیمت هود موثر باشند را در زیر بیان کرده ایم، هر چه میزان قدرت و توانایی و کیفیت هود بالاتر باشد به نسبت آن قیمت نیز افزایش می یابد.

قدرت وتعداد موتورها: هرچه قدرت موتورها بالاتر باشد مکش بیشتری خواهند داشت و هوای بیشتری را تهویه می شود.

نوع فیلتر: نوع فیلتر چرا که فیلتر میزان دود و چربی های پخش شده هوا را به خود جذب می کند این فیلترها می توانند آلومینیومی ، استیل ،نمدی یا پارچه ای و توری باشند  که در هودهای آشپزخانه صنعتی و کارخانه ها معمولا فلزی بکار می رود.

صدای هود: هرچه هنگام استفاده صدای کمتری در محیط ایجاد کند مناسب تر است.

جنس هود: جنس هود تاثیر بسیاری بر قیمت هود خواهد داشت.

مدل هود: این که هود از چه مدلی باشد دیواری یا مرکزی ، مکعبی باشد یا ذوذنقه و… نیز در قیمت موثر است.

شما می توانید برای دریافت قیمت های بروز انواع هودها با البرزسازه تماس بگیرید.

نکاتی که قبل از خرید هود باید به آن توجه کنید

  • هودهای صنعتی حداقل با ارتفاع 2 متری از سطح زمین نصب می شوند که باید ارتفاع هود را نیز لحاظ کرد این فاصله مناسبی برای نصب هود است.
  • برای انتخاب یک هود مناسب نوع کاری که انجام می دهید مهم است برای مثال شما هود را برای یک آشپزخانه کوچک نیاز دارید و یا یک محیط کارگاهی از طرفی اندازه فضا بسیار مهم است برای نصب یک هود دوجداره حداقل ارتفاع از کف 3 متردر نظر گرفته شده است پس ارتفاع محیطی که هود قرار است درآن نصب شود مهم است.
  • باتوجه به خواسته شما و میزان تولید دود وآلاینده در محیط بایدهودهایی با قدرت موتور مناسب خریداری کنید.
  • محل قرار گیری هود درانتخاب نوع هود بسیار موثر است،اگر شما برای یک آشپزخانه که خط پخت آن در وسط است به هود نیاز دارید پس به یک هود مرکزی با طولی به اندازه خط پخت نیاز خواهید داشت.
  • حتما برای نصب از افراد خبره وماهر استفاده کنید.

برای مشاوره وقیمت با البرز سازه تماس بگیرید

  • حداقل ارتفاع موردنیاز برای نصب هود چقدر است؟
  • کار هود صنعتی چیست؟
  • هود محصور کننده چیست؟
  • ایراد هودهای بیرونی چیست؟

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button
× چت با کارشناس